• Mediacje rówieśnicze

• Szanowni rodzice i uczniowie Zespołu Szkół w Łabiszynie.

Mediacje w naszej szkole!

Po co ?

Rozwiązywanie konfliktów drogą mediacji ma na celu zapobieganie występowaniu agresji i przemocy. Staje się to możliwe poprzez:

- rozwijanie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych bez sięgania po środki psychoaktywne,

-nabycie umiejętności nazywania własnych potrzeb i własnego zdania z sposób bezkonfliktowy.

Mediacje w szkole mają na celu poprawienie atmosfery i zmniejszenie poziomu napięcia między uczniami i nauczycielami.

Jaki powinien być szkolny mediator rówieśniczy ?

Wyróżnia się następującymi cechami:

·jest dyskretny

·jest bezstronny

·jest dobrym przywódcą

·jest komunikatywny

·potrafi słuchać

·cieszy się szacunkiem rówieśników

·ma dobre wyniki w nauce

Historia mediacji w naszej szkole

Dzięki nawiązaniu współpracy Fundacją  Pracownią Dialogu

W naszej szkole prawie10 lat temu została przeszkolona grupa nauczycieli z zakresu mediacji oraz grupa mediatorów wyłonionych spośród uczniów gimnazjum w zakresie mediacji rówieśniczych

W październiku i listopadzie  2015r. zorganizowaliśmy po raz kolejny cykl szkoleń dla przyszłych mediatorów i osób zainteresowanych mediacjami w szkole.

Wszystkie szkolenia były bezpłatne i prowadzili je specjaliści z  Fundacji Pracowni Dialogu z Torunia

Harmonogram szkoleń :

·Szkolenie z zakresu edukacji prawnej  od 5-7 października dla klas I,II,oraz III gimnazjum. W każdej klasie 2 godziny.

·Zajęcia z zakresu asertywności i radzenia sobie z trudnymi sytuacjami dla grupy 30 uczniów dnia 21 października( 6 godzin).

·Zajęcia z zakresu asertywności i radzenia sobie z trudnymi sytuacjami oraz wstęp do mediacji(dla 20 nauczycieli).22 października

·Zajęcia dotyczące przemocy w szkole (dla 20 nauczycieli) 26 października

·Szkolenie z zakresu mediacji rówieśniczych dla grupy 30 uczniów (20 godzinne),przygotowujące do podjęcia roli mediatora rówieśniczego 20-21 listopada oraz 27-28 listopada. Kandydaci na mediatorów zostaną wybrani przez wychowawców. Mogą się także zgłaszać do pedagoga Beaty Słowikowskiej lub Pani Iwony Żyburskiej.

Mamy nadzieję, że dzięki tym działaniom uda się w szkole rozpropagować mediacje rówieśnicze jako metodę rozwiązywania sytuacji konfliktowych i sporów. Liczymy także na poprawę relacji miedzy uczniami i nauczycielami oraz na pogłębienie wiedzy i umiejętności w zakresie asertywności, prawa oraz radzenia sobie z sytuacjami trudnymi.

Planujemy ,by mediacje służyły także uczniom szkoły podstawowej.

Prosimy rodziców o wsparcie kandydatów na mediatorów w podejmowaniu decyzji oraz pomoc w sprawach organizacyjnych.

Tekst I. Żyburska i B. Słowikowska