• Regulamin świetlicy

REGULAMIN ŚWIETLICY SZKOLNEJ

ul. Poznańska 1

Obowiązujący w roku szkolnym 2021/2022

Opracowany na podstawie art. 105 ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe  oraz wytycznych MEN, MZ oraz GIS, w związku z zagrożeniem epidemiologicznym

CELE I ZADANIA ŚWIETLICY SZKOLNEJ

1.Świetlica szkolna służy uczniom Szkoły Podstawowej.

2.Celem ogólnym świetlicy szkolnej jest zapewnienie uczniom zorganizowanej opieki wychowawczo-dydaktycznej umożliwiającej wszechstronny rozwój osobowości.

3.Z ogólnego celu wynikają zadania szczegółowe świetlicy:

a)zapewnienie uczniom dojeżdżającym opieki w godzinach przed i po lekcjach lub w czasie zajęć zastępczych,

b)organizowanie zespołowej nauki, wdrażanie do samodzielnej pracy umysłowej i udzielanie indywidualnej pomocy uczniom mającym trudności w nauce oraz pomoc w odrabianiu lekcji,

c)prowadzenie pracy wychowawczej zmierzającej do kształtowania u wychowanków własnej postawy społeczno-moralnej, odpowiedniego zachowania się w szkole, domu, środowisku lokalnym,

d)kształtowanie nawyków racjonalnego wykorzystania czasu wolnego, wyrobienie nawyku kulturalnej rozrywki i zabawy,

e)dbanie o prawidłowy rozwój fizyczny uczniów,

f)prowadzenie współpracy z rodzicami, wychowawcami klas, pedagogiem szkolnym celem rozwiązania napotkanych trudności wychowawczych

g)współudział w organizowaniu imprez szkolnych,

h)działania na rzecz ochrony środowiska,

i)organizowanie różnorodnych działań rozwijających wrażliwość kulturową i społeczną.

ORGANIZACJA PRACY ŚWIETLICY SZKOLNEJ

1.Bezpośredni nadzór nad świetlicą szkolną sprawuje Dyrektor szkoły.

2.Świetlica szkolna składa się z pomieszczenia przy ul. Poznańskiej sala nr 3.

3.Czas pracy świetlicy szkolnej 7:15-15:30

4. Wnioski o przyjęcie dziecka do świetlicy przyjmowane są do 15 sierpnia.

5. Uczniowie przyjęci do świetlicy szkolnej zostaną usunięci z listy z powodu nieuczęszczania na zajęcia.

6. W momencie odbioru dziecka ze świetlicy szkolnej całkowitą opiekę przejmuje rodzic lub osoba upoważniona.

7.Na zajęciach świetlicowych pod opieką jednego nauczyciela może pozostawać nie więcej niż 25 uczniów.

8.Zwolnienie z zajęć świetlicowych uzyskuje uczeń po okazaniu prośby rodziców na piśmie lub poprzez wiadomość od rodziców wysłaną do wychowawców świetlicy szkolnej przez e-dziennik lub sms.

PROCEDURY FUNKCJONOWANIA ŚWIETLICY SZKOLNEJ W CZASIE PANDEMII

1.      Korzystanie ze świetlicy szkolnej odbywa się według zasad określonych w regulaminie świetlicy szkolnej oraz zasad określonych poniżej.

2.      Użytkownicy świetlicy szkolnej zobowiązani są przestrzegać na jej terenie zasad bezpieczeństwa sanitarnego, tj. zaraz po przyjściu do świetlicy myją lub dezynfekują ręce.

3.      Uczniowie zobowiązani są nosić osłonę nosa i ust podczas wejścia na świetlicę.

4.      Uczniowie zajmują wskazane przez nauczyciela miejsca.

5.      Uczniowie mogą spożywać posiłki wyłącznie przyniesione z domu w pojemnikach prywatnych.

6.      Uczniowie nie korzystają samodzielnie z automatu z przekąskami i dystrybutora wody, proszą o pomoc nauczyciela lub pracownika szkoły.

7.      Uczniowie podczas zabaw bawią się w wyznaczonych grupach, po każdej zmianie miejsca zabaw myją ręce.

8.      Uczniowie zostawiają tornistry w wyznaczonym miejscu.

9.      Uczniów przebywających w świetlicy obowiązuje obuwie zmienne.

10.  Uczniowie używają wyłącznie swoich przyborów szkolnych.

11.  Uczniowie nie przynoszą na zajęcia świetlicowe zbędnych przedmiotów.

12.  Złe samopoczucie uczniowie zgłaszają wychowawcy świetlicy.

13.  Podczas kaszlu i kichania uczniowie zakrywają usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką, którą należy wyrzucić  do zamkniętego kosza i umyć ręce.

14.  Nauczyciel świetlicy powinien zapewnić, w miarę możliwości, częste wietrzenie pomieszczeń świetlicy (co najmniej raz na godzinę).

15.  Uczniowie  powinni starać się nie dotykać dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu.

16.  Rodzic (opiekun prawny) przebywający na terenie szkoły w tzw. części wspólnej szkoły zobowiązany jest przestrzegać przyjętych zasad bezpieczeństwa sanitarnego, czyli stosować jednorazowe rękawiczki lub płyn dezynfekujący, zakładać indywidualną ochronę ust i nosa oraz zachować bezpieczny półtorametrowy dystans przestrzenny od innych osób.

ZADANIA WYCHOWAWCY ŚWIETLICY

1.Sprawowanie opieki nad uczniami dojeżdżającymi i uczniami podczas zajęć zastępczych.

2.Prowadzenie dokumentacji: dziennika zajęć, zeszytu obecności.

3.Troska o właściwą organizację, wyposażenie i estetykę świetlicy szkolnej.

4.Opracowanie rocznego planu pracy świetlicy szkolnej.

5.Składanie półrocznego i rocznego sprawozdania z pracy świetlicy szkolnej.

6.Samokształcenie i doskonalenia warsztatu swojej pracy.

OBOWIĄZKI UCZNIÓW KORZYSTAJĄCYCH ZE ŚWIETLICY SZKOLNEJ

1.Stosowanie się do poleceń i instrukcji wychowawców świetlicy szkolnej.

2.Dbałość o czystość i estetyczny wygląd świetlicy szkolnej.

3.Szanowanie sprzętui pomocy dydaktycznych.

4.Kulturalne zachowanie, nieprzeszkadzanie innym uczniom korzystającym ze świetlicy szkolnej.