- Łabiszyn - Erasmusowe wyzwanie 2021
- Erasmusowe wyzwanie 2020
- Erasmusowe wyzwanie 2019
- Healthy eating for better living. Let's move!
- Nagroda w ogólnopolskim konkursie Selfie+
- Folder podsumowujący projekt
- Mobilności
- Wyniki ankiety
- Napisali o naszym projekcie...
- Życzenia
- Rywalizacja pt. Erasmusowe wyzwanie na wakacje
- Minimundial
- Rywalizacja Endomondo pt. Erasmusowe wyzwanie
- Videoprzewodniki
- Bieg Świętojański
- Nasze uprawy
- Warsztaty z panią dr n. biol. Iwoną Paszek
- Wizyta w gospodarstwie ogrodniczym
- Tydzień Zdrowia
- Tydzień Kolorów 2017 - Debata pt. Jaki kolor ma tolerancja?
- Światowy Dzień Walki z Głodem
- Europejski Dzień Języków Obcych 2016
- Aktywny czerwiec
Tydzień Zdrowia 2019
W Zespole Szkół w Łabiszynie w dniach od 13 do 17 maja w ramach obchodów „Tygodnia Zdrowia” propagowano wiedzę o zdrowym stylu życia, który jest podstawą dobrego zdrowia i samopoczucia. Celami jego było kształtowanie świadomości i odpowiedzialności za zdrowie i życie własne oraz drugiego człowieka, a także zachęcenie młodzieży do zapoznania się z zagadnieniami dotyczącymi profilaktyki uzależnień, zdrowego odżywiania oraz korzyściami płynącymi z aktywności fizycznej. Głównym hasłem Tygodnia Zdrowia było: „Jest tysiące chorób ale tylko jedno zdrowie – trzymaj formę”. Każdy dzień tygodnia charakteryzowało inne hasło, któremu odpowiadały przygotowane atrakcje dla społeczności szkolnej.
Poniedziałek 13 maja był dniem promującym działania charytatywne na rzecz osób i rodzin potrzebujących. Jego hasłami przewodnimi były: „Mały czy też duży, dobrze gdy pomocą służy”, „Pomagaj każdemu - to dobra rada, odmawiać nie wypada”. W związku z tym zaproszono do szkoły Panią Paulinę Borkowską, doktor stomatolog, która przebywała na misji w Zambii. Opowiedziała młodzieży o tym, czym jest misja, o warunkach życia dzieci i dorosłych w Zambii, jak można zostać wolontariuszem oraz czym różni się praca wolontariusza w naszym kraju od pracy na misji. Pokazała ciekawe zdjęcia, które przedstawiały warunki w jakich dzieci mieszkają, uczą się, co jedzą i jak się ubierają. Było to bardzo ciekawe spotkanie. W tym dniu również przedstawiciele 8 klasy pod okiem nauczyciela plastyki pozostawiały „ślady po sobie”, wykonując prace plastyczne o tematyce zdrowotnej.
Wtorek 14 maja to dzień spotkań profilaktycznych poszczególnych klas z pedagogami, psychologiem, nauczycielem biologii i pielęgniarką szkolną. Jego hasła przewodnie to: ”Walczę z nałogiem - nałóg moim wrogiem”, „Smutek nie karmi się niesmacznym żartem... - lecz błaga w duchu o krztę radości”. W klasach czwartych odbyły się zajęcia profilaktyczne ,,Jak nie wpaść w uzależnienie od nikotyny?”. Uczniowie dowiedzieli się jakie substancje zawiera dym nikotynowy i w jaki sposób szkodzi palącym oraz otoczeniu. Poruszono również problem palenia biernego. Dzieci odgrywały scenki dotyczące skutecznej odmowy. W klasach VI SP pedagog Beata Słowikowska przeprowadziła zajęcia z zakresu zdrowia psychicznego: „Zrozumieć depresję”. Zajęcia miały na celu pogłębienie samoświadomości emocjonalnej dotyczącej smutku oraz wyjaśnienie czym jest depresja. Uczniowie poznali przyczyny oraz objawy depresji. Poznali także możliwości wsparcia i pomocy osobom z depresją. Uczniowie klas VIIa, VIIb i VIIc wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez profilaktyków z PTZN: Joannę Adamczyk, Małgorzatę Szczepankiewicz oraz Pawła Szopińskiego pn „W kręgu schematów”. Warsztaty miały za zadanie ukazanie procesu rozwoju uzależnienia od narkotyków i innych substancji psychoaktywnych. Poprzez dramę i aktywny udział, uczestnicy mieli możliwość doświadczać oraz obserwować motywy sięgania po narkotyki, mechanizmy funkcjonowania osoby uzależnionej, różne formy manipulacji najbliższym otoczeniem, degradacji społecznej i psychicznej młodego człowieka. Istotą zajęć było pokazanie procesu stawania się osobą uzależnioną – od młodego człowieka otoczonego bardzo silnym murem czynników chroniących przed uzależnieniem, do osoby która zmienia go na mur budujący mechanizmy obronne przed ofiarowaną pomocą. Warsztaty stworzyły możliwość dostrzeżenia długofalowych konsekwencji. Odbyły się również warsztaty „Pajęczyna marzeń” dla klas IV i V SP, prowadzone także przez profilaktyków z PTZN. Celem warsztatów było zachęcenie młodzieży do aktywnego spędzania czasu wolnego poza ekranem komputera oraz ukazanie negatywnych następstw nadmiernego korzystania z komputera, Internetu, gier sieciowych i portali społecznościowych, a także wzmocnienie ich czynników chroniących jakim są:
● poznanie korzystnych aspektów korzystania z Internetu
● poznanie zagrożeń wynikających z bycia w „sieci”
● kształtowanie umiejętności korzystnego szukania informacji w Internecie
● nabycie umiejętności rozpoznawania zagrożeń związanych z Internetem
● nabycie umiejętności pozytywnego korzystania z „sieci”.
Uczniowie klas VII, VIII i IIIG brali udział w zajęciach profilaktycznych "Dopalacze - co każdy powinien wiedzieć o substancjach psychoaktywnych". Uczniowie mieli okazję zweryfikować swoją wiedzę na temat dopalaczy, porozmawiać z nauczycielem, ale także obejrzeć "Krótki film o uzależnieniu" oraz kilkuminutowy dokument o osobie uzależnionej, która podjęła walkę z nałogiem. Na zakończenie zajęć w ramach podsumowania uczniowie obejrzeli prezentację przygotowaną przez nauczyciela. Odbyły się także zajęcia z zakresu profilaktyki zdrowia psychicznego - „Jak dbać o zdrowie psychiczne?” prowadzone przez psychologa, psychoterapeutę szkolnego. Uczniowie mieli okazję do swobodnej wymiany własnych doświadczeń, dzielenia się swoimi spostrzeżeniami i refleksjami. Młodzież poznała przede wszystkim praktyczne wskazówki dotyczące sposobów dbania o swoją psychikę. Ponadto dla klas 4-6 nauczyciele informatyki przeprowadzili konkurs pod hasłem: „Koduję, szyfruję – wiedzę o zdrowiu zyskuję”, a na sali gimnastycznej dla dziewcząt odbyły się zajęcia Zumby, przeprowadzone przez instruktora Panią Agnieszkę Suczyńską.Środa
15 maja to dzień sportu. Jego hasło to „Sport to zdrowie uświadom to sobie”.
Na stadionie w Łabiszynie zorganizowano Gminną Olimpiadę Lekkoatletyczną. W olimpiadzie brali udział uczniowie ze szkół w Łabiszynie i Lubostroniu. Każdy z uczestników wystartować mógł w jednej konkurencji biegowej i jednej technicznej. Klasy IV – VI (dziewczęta i chłopcy) startowały w konkurencjach: bieg na 60 m, bieg na 400 m, skok w dal, rzut piłeczką palantową. Klasy VII, VIII i III gimnazjum startowały natomiast w konkurencjach: bieg na 100 m, bieg na 600 m (dziewczęta), bieg na 1000 m (chłopcy), skok w dal, pchnięcie kulą. Po zakończonych konkurencjach za miejsca od I do III zostały wręczone medale. Tego dnia uczniowie wszystkich klas V uczestniczyli w warsztatach i pokazach udzielania pierwszej pomocy w scenkach pozorowanych, które zdarzają się najczęściej w życiu człowieka oraz mogli ćwiczyć RKO na fantomie. Zajęcia te przygotowali wolontariusze SK PCK pod okiem pielęgniarki szkolnej.„Biegam, skaczę, ćwiczę - będę sprawny całe życie”, „Zdrowo jem, więcej wiem”, to hasła czwartku, 16 maja, w którym wolontariusze SK PCK i chętni uczniowie przygotowali zdrowe kanapki, sałatki, galaretki i soki promując oraz serwując zdrowe posiłki. Dla klas 7, 8 i 3 gimnazjum odbyło się spotkanie z dietetykiem, Panią Laurą Mętel, która przedstawiła młodzieży zasady zdrowego odżywiania, znaczenia I i II śniadania oraz skutki nadwagi, otyłości, anoreksji i bulimii. Natomiast na sali gimnastycznej odbył się, przygotowany przez nauczycieli wychowania fizycznego i pielęgniarkę szkolną „Turniej wiedzy o zdrowiu i gimnastyczno-sprawnościowy”. Klasy reprezentowały trzyosobowych zespoły. Uczniowie mieli za zadanie rozwiązać test wiedzy o zdrowiu, składający się z 15 pytań, ułożyć poszkodowanego nieprzytomnego w pozycji bezpiecznej, wezwać pogotowie i wykonać w jak najkrótszym czasie: rzut do celu ziemniakiem (woreczkiem ), przewieźć slalomem na deskorolce jednego uczestnika z grupy, składanie owoców i warzyw, wyławianie piłeczek z beczki, rozdzielenie świeżaków na owoce i warzywa ( pluszaki owocowo - warzywne ), ułożyć puzzle - owocowa sałatka.
Wyniki turnieju:
- na poziomie klas IV
I miejsce kl. IVc - 11pkt.
II miejsce kl. IVb - 10pkt.
- na poziomie klas V
I miejsce kl. Vc - 14pkt.
II miejsce kl. Vb i Vd - 12pkt.
III miejsce kl. Va - 10pkt.
- na poziomie klas VI
I miejsce kl. VIa - 16pkt.
II miejsce kl. VIb - 14pkt.
III miejsce kl. VIc - 10pkt.
- na poziomie klas VII
I miejsce kl. VIIb - 17pkt.
II miejsce kl. VIIa - 16pkt.
III miejsce kl. VIIc - 14pkt.
- na poziomie klas VIII
I miejsce kl. VIIIa - 19pkt.
II miejsce kl. VIIIc - 14pkt.
- na poziomie klas III Gim.
I miejsce kl. IIIb - 20pkt.
II miejsce kl. IIIa - 19kt.Piątek 17 maja to ostatni dzień Tygodnia zdrowia. Jego hasłem było „Żyjmy z pasją i nie bądźmy obojętni”. Gościliśmy tego dnia w naszej szkole Pana Marcina Urbasia - utytułowanego polskiego lekkoatletę, który spotkał się na holu z wyznaczonymi klasami. Opowiedział o znaczeniu aktywności fizycznej, satysfakcji z osiągnięć sportowych oraz o drodze jaką należy wykonać, aby odnosić sukcesy sportowe. Następnie na Orliku przeprowadził trening dla wyznaczonych klas.
Ponadto chętni uczniowie mogli wziąć udział w konkursie na „piosenkę o zdrowiu” do znanej melodii lub na plakat. W piosence zwyciężyły uczennice klasy 4d – Antonina Buzała, Paulina Trepińska i Wiktoria Lisiecka, oraz klasy 5c – Karolina Skrzeszewska, Lena Muszyńska , Weronika Paciorek i Amelia Jarmołowicz, natomiast najlepszy plakat wykonały uczennice klasy 5d – Amelia Osuch i Zuzanna Lewandowska.
Dodatkowymi atrakcjami tego tygodnia były codziennie serwowane na dużych przerwach były serwowane soki naturalne przygotowywane ze świeżych owocowców i warzyw.Galeria:
Tydzień Zdrowia 2018
Po raz drugi, w dniach 23-27.04.2018 w Zespole Szkół w Łabiszynie odbył się Tydzień Zdrowia zorganizowany przez UKS Lider, szkolne koło PCK i grupę projektową realizującą w szkole projekt z programu Erasmus+ pt. Healthy eating for better living. Let’s move! W ramach Tygodnia Zdrowia uczniowie spotkali się z maratończykiem, panem Leszkiem Stachowiakiem, który z pasją opowiadał o swoim hobby. Na swoim koncie ma już 103 maratony na 6 kontynentach, a w planach kolejne zawody. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również zajęcia zumby poprowadzone przez certyfikowaną instruktorkę, łabiszyniankę Katarzynę Kłosińską. Ponadto uczniowie mogli się wykazać wiedzą na temat zdrowego stylu życia w turnieju międzyklasowym. Tym razem Mistrzami Międzyklasowego Turnieju Wiedzy o Zdrowym Odżywianiu i Aktywności Fizycznej zostali Jakub Polcyn i Igor Zabrocki z klasy 2a. Powstał również kącik z malinami na terenie przy szatniach.Dzięki środkom z projektu uczniowe i nauczyciele byli codziennie częstowani świeżo wyciskanymi sokami w ramach akcji "Śniadanie daje moc!" promującej jedzenie w szkole zdrowego drugiego śniadania.
Galeria:
Tydzień Zdrowia
Tydzień Zdrowia 2017
Za nami Pierwszy Tydzień Zdrowia zrealizowany w dniach 6-10.03.2017 w ramach projektu z programu Erasmus+ przy współpracy z panią pielęgniarką Janiną Balcerzak, szkolnym kołem PCK i szkolnym koordynatorem programu "Trzymaj formę" panią Anną Dąbkowską. Codziennie na długiej przerwie o godz. 10:35 grupa projektowa częstowała naszych uczniów i nauczycieli warzywami i owocami zachęcając do jedzenia w szkole drugiego śniadania. We wtorek gimnazjaliści z klas I i II wysłuchali wykładu pt. "Zasady racjonalnego odżywiania młodzieży" poprowadzonego przez panią dietetyk dr Annę Długosz. Następnie grupa projektowa i uczniowie wytypowani przez panią pielęgniarkę wzięli udział w warsztatach, podczas których, pod okiem pani dietetyk, nauczyli się obliczania wskaźnika BMI (wagi i wzrostu). W środę grupa projektowa przygotowała stanowisko ze zdrowymi kanapkami wg porad pani dietetyk, a także obsługiwała podczas przerw stanowisko, przy którym można było obliczyć swoje BMI. Z kolei w czwartek reprezentanci gimnazjum wzięli udział w turnieju wiedzy o zdrowym odżywianiu. Największą wiedzą wykazały się Aleksandra Piąstka oraz Viktoria Rucińska z klasy III a. Serdecznie gratulujemy! I zapraszamy na kolejny Tydzień Zdrowia za rok! Skrót wydarzeń: Tydzień Zdrowia
Galeria: