Tydzień Kolorów w naszej szkole w tym roku odbył się pod hasłem „Projekt – Samodzielność”. W poniedziałek obowiązywały kolory zielony i żółty. Na inauguracji, pod okiem p. M.Jakubczyk, swoje talenty pokazały nam uczennice Natalia Jakubczyk i Amelia Osuch, które samodzielnie rozwijają swoje umiejętności językowe ucząc się piosenek w języku angielskim, i zaśpiewały piosenki „Shallow” oraz „There’s nothing holding me back” oraz Marlena Chróśniak, która, pod okiem p.R.Łakomy, zaśpiewała piosenki Billy Eilsh. Natalia i Amelia również zaprezentowały swój talent taneczny. Uczniowie przygotowali również wystawę swoich projektów realizowanych u p. M.Januszkiewicz na języku polskim w formie lapbooków. Na korytarzu pojawiły się też wystawy „Arcimboldo – portret roślinny” oraz „Grzyby” realizowane w ramach projektów przez p.I.Żyburską i p.G.Kaźmierczak. W salach lekcyjnych można było również oglądać efekty projektu „Odczarować lektury”, którego opiekunem była p. K.Katka oraz „Niemiecki od kuchni” p. K.Bączkowskiej.
We wtorek obowiązywały kolory czerwony i fioletowy. Tego dnia klasa 5b wraz z wychowawcą M.Jakubczyk oraz p. G.Kaźmierczak i p. B.Słowikowską zaangażowała się w pieczenie ciasteczek, rogalików, babeczek i pierników na szkolnej stołówce. Uczniowie samodzielnie przygotowali produkty i inne potrzebne rzeczy do pieczenia. Swoje wypieki sprzedali na szkolnym kiermaszu, a dochód w wysokości 321,81 zł został przekazany Fundacji Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym „Kawałek Nieba” na rzecz Zuzi Dyduch z Lubostronia, dziewczynki chorej na ostrą aplazję szpiku kostnego. Tego dnia p. W.Dąbrowska i p.E.Hajost zaprosiły uczniów do udziału w konkursie plastycznym „Muzyka w przyrodzie”. Prace powstałe w konkursie można obejrzeć na wystawie na korytarzu szkolnym.
W środę ubrani byliśmy w kolorach białym i pomarańczowym. W tym dniu odbyło się szkolenie „Szkolnych Mediatorów” przygotowane przez p.I. Żyburską i B.Słowikowską, w którym wzięło udział 12 uczniów klas szóstych i siódmych. Przez długie osiem godzin kandydaci na mediatorów doskonalili techniki komunikacyjne i poznawali zasady mediacji. Druga część szkolenia odbędzie się 9 grudnia.
W czwartek obowiązywały kolory niebieski i brązowy. Tego dnia dotarły do nas trzy wieloformatowe gry z Wypożyczalni Gier Edukacyjnych PAH. Dotyczyły one zagadnień związanych z edukacją globalną. Uczestnicy musieli zmierzyć się z zadaniami związanymi z brakiem wody, poznali realia życia w krajach globalnego południa oraz zastanawiali się w jaki sposób mogą zaanagażować się w realizację Milenijnych Celów Rozwoju. Rozegrano łącznie sześć trzygodzinnych rozgrywek. P. Żyburska, p.W.Dąbrowska, p.B.Słowikowska i p.G.Kaźmierczak w klasach szóstych przeprowadziły dwie rozgrywki „Wodnych Wyzwań”, p. M.Jakubczyk i p. R.Łakomy w klasach ósmych przeprowadziły dwie rozgrywki gry „Reporterzy i Reporterki na Globalnym Południu”, a p. K.Bączkowska przeprowadziła dwie rozgrywki gry „Escape Room”. Uczniowie klas szóstych i ósmych rozgrywali też gry planszowe pod okiem p.A.Żarnowskiej i M.Mellem, a dla miłośników sportu p.P.Skrzeszewski przygotował sprawnościowy tor przeszkód.
W piątek ubrani byliśmy w kolorach czarnym i różowym. W tym dniu klasy siódme uczestniczyły w grze terenowej przygotowanej przez p. K.Katkę i p. M.Mrugowskiego. W grze można było zmierzyć się z zadaniem ubicia piany z białek, przyszycia guzika, sprzątania, mycia podłóg i okien oraz tarcia ziemniaków na placki ziemniaczane.
Każdego dnia dzwonki lekcyjne zastąpiliśmy muzyką z radiowęzła. Wprowadziło to bardzo miły nastrój. Szkolne Koło PCK zachęcało nas do wspólnych tańców organizowanych na długich przerwach.
Uczestnicy Tygodnia Kolorów udzielili pisemnie, na tablicy podsumowującej kilkuset odpowiedzi. Pojawia się w nich zachwyt nad muzycznymi przerwami czyli muzyką zamiast dzwonków i tańcami na dużych przerwach . Uczniowie postulują brak testów, kartkówek, zadań domowych, a w zamian chcieliby więcej gier i warsztatów praktycznych i „ odwróconych lekcji.”
„ Bardzo podobały mi się muzyczne przerwy…”napisał Lisek
„ W tygodniu kolorów bardzo podobało mi się, że dzwonek był zastąpiony melodią oraz że podczas przerwy były tańce, a na lekcji zabawa w podchody.” – pisze Julia z 7 klasy
„Fajnie, że szkoła była udekorowana i fajne były mediacje…” – wspomina Wiktoria
„ Warsztaty kulinarne, techniczne i plastyczne” – planuje na przyszły rok Ksawery.
„ Podobały nam się odwrócone lekcje” – pisze Loczek
Anonimowi autorzy piszą „ Chcemy więcej tańców z Panią Kamilą i Panem Michałem „ , „ Chcemy Dnia Memów”, „ Więcej gier sportowych”, „ Seanse filmowe „
Martyna wspomina „ Bardzo podobał mi się nowy dzwonek, który odstresowywał .Chciałabym, aby co jakiś czas odbywała się w naszej szkole gra terenowa”, „ Gra terenowa dla wszystkich!” - piszą inni.
Tekst: M. Jakubczyk, I Żyburska
Zdjęcia: M. Jakubczyk