Jeszcze przed feriami odbyło się spotkanie z policjantem, panem Damianem Domagała z Posterunku Policji w Łabiszynie. W trakcie pogadanki uczniowie dowiedzieli się, jak bezpiecznie poruszać się po drogach, bawić się w domu, podróżować samochodem oraz jak reagować w sytuacji innych zagrożeń, np. podczas pożaru. Zostały omówione z dziećmi zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. Pan policjant przestrzegł przed ślizganiem się na skutych lodem jeziorach, stawach i rzekach, a także przed zjeżdżaniem z górek znajdujących się blisko ulic. Dziękujemy za spotkanie.
Spotkanie z policjantem - bezpieczne ferie
ZIMOWISKO 2018
W pierwszym tygodniu ferii zimowych w dniach 12.02.2018 - 16.02.2018 r., w Zespole Szkół w Łabiszynie odbyło się zimowisko, w którym uczestniczyła trzydziestoosobowa grupa uczniów szkoły podstawowej. Zimowisko już po raz kolejny zorganizowali nauczyciele wychowania fizycznego Artur Rajsner i Marcin Kowalik. Celem zimowiska był aktywny wypoczynek w czasie wolnym. Podczas zimowiska, w ciągu pięciu dni, w godzinach od 9.00 do 14.00 uczniowie uczestniczyli w: wyjeździe na pływalnię do Barcina, wyjeździe do parku trampolin w Bydgoszczy, wyjeździe do Cinema City w Bydgoszczy oraz w grach i zabawach na sali gimnastycznej. Każdy z pięciu dni zimowiska rozpoczynał się wspólnym śniadaniem, a kończył pysznym obiadem na szkolnej stołówce. Do zobaczenia za rok ;-)
Tekst i zdjęcia M. Kowalik
41
Bezpieczne ferie 2018
Dbając o bezpieczeństwo naszych dzieci w przedszkolu, jak i w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych w piątek 9 lutego odbyło się spotkanie profilaktyczno-edukacyjne
z udziałem policjanta z Posterunku Policji w Łabiszynie "Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych". Policjant przypomniał o zagrożeniach czyhających na dzieci w trakcie ferii zimowych oraz jak ich unikać. Omówił z dziećmi zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. Przestrzegał przed ślizganiem się na skutych lodem jeziorach, stawach i rzekach, a także przed zjeżdżaniem z górek znajdujących się blisko ruchliwych ulic. Funkcjonariusz udzielił wskazówek jak bezpiecznie bawić się na śniegu i jak zachować się na kuligu. Poinformował dzieci pozostające w domu o konieczności zamykania drzwi od wewnątrz i o zakazie wpuszczania osób nieznajomych. Serdecznie dziękujemy za spotkanie.5
Akcja "Czyta mama, czyta tata" w grupie Biedroniki
Od 2001 roku trwa nieprzerwanie akcja „Cała Polska czyta dzieciom”. Akcja ma na celu rozpropagowanie czytelnictwa wśród małych dzieci i ich rodziców. W akcje włączyła się również grupa Biedronki. Czytali rodzice oraz rodzeństwo przedszkolaków. Serdecznie wszystkim dziękujemy.
Tekst i zdjęcia A.Robakowska-Jarmuda
11
Przedszkolaki dbają o ząbki!!!
Akademia Aquafresh to największy w Polsce program profilaktyki higieny jamy ustnej realizowany w przedszkolach. W tym roku przedszkolaki z grupy Biedronki i Kubusie przystąpiły po raz kolejny do tego ogólnopolskiego programu edukacji zdrowotnej. Realizowano zajęcia edukacyjne, w czasie których najmłodsi dowiedzieli się, jak dbać o ząbki i nie dopuścić do spotkania z Robaczkiem Próchniaczkiem.
Odwiedziła nas pani pielęgniarka Janina Balcerzak, która przeprowadziła pogadankę oraz pokaz mycia zębów. Każdy przedszkolak otrzymał szczoteczkę, pastę i tak rozpoczęliśmy trening mycia zębów.
Udaliśmy się na spotkanie z pediatrą panią dr Agnieszką Łasecką, która opowiedziała jak należy dbać o zdrowie, w tym również o ząbki. Wiemy, że do lekarza chodzimy nie tylko kiedy jesteśmy chorzy, ale także w celu profilaktyki, aby uniknąć wielu chorób. Na zakończenie wizyty przedszkolaki otrzymały książeczki - kolorowanki oraz naklejki dzielnego pacjenta. Serdecznie dziękujemy pani doktor za bardzo miłe przyjęcie.
Odwiedziliśmy również gabinet stomatologiczny mieszczący się w SPZOZ w Łabiszynie. Pani doktor Izabela Kubkowska powitał nas bardzo serdecznie i zachęciła do zwiedzenia gabinetu stomatologicznego. Opowiedziała o swojej pracy, zapoznała dzieci z wyposażeniem gabinetu stomatologicznego, sprzętem, urządzeniami i narzędziami dentystycznymi. Wyjaśniła jak się leczy zęby, pokazał dzieciom działanie sprzętu medycznego. Pani doktor porozmawiał z dziećmi o higienie jamy ustnej, zdrowym odżywaniu i prawidłowym szczotkowaniu zębów. Dzieci były bardzo zainteresowane wyposażeniem gabinetu, zadawały mnóstwo pytań, na które otrzymywały wyczerpującą odpowiedź . Miłe przyjęcie w gabinecie stomatologicznym sprzyjało nabieraniu ufności dzieci do dentysty, za co serdecznie pani doktor dziękujemy. Na zakończenie wizyty przedszkolaki otrzymały kolorowanki oraz naklejki dzielnego pacjenta.
31
Zajęcia otwarte dla rodziców
Zajęcia otwarte dla rodziców to spotkania, dzięki którym możemy zobaczyć, jak funkcjonuje nasze dziecko w grupie przedszkolnej. To czas poświęcony tylko dzieciom. Dobrze jest, gdy mama lub tata uczestniczy w takich spotkaniach. W ten sposób wzmacniamy więzi rodzinne i poczucie wartości naszych pociech. Dajemy sygnał naszym dzieciom, że to co robią codziennie w przedszkolu jest dla nas ważne.
6 lutego Biedronki bawiły się ze swoimi mamusiami i babciami, które mimo wielu obowiązków przybyły do naszego przedszkola, by towarzyszyć swoim pociechom. Podczas zajęć dzieci doświadczały świat wszystkimi zmysłami. Same „wyprodukowały” śnieg, z którego potem powstawały kule śniegowe, bałwanki i inne. Nad wszystkim czuwały mamusie i babcie, które z uwagą śledziły poczynania swoich dzieci. Po spotkaniu zostało już tylko wspomnienie oraz fotografie.
15
Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu
W styczniu dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych przygotowały wspaniałą uroczystość, jaką jest „Dzień Babci i Dziadka”. Świętowanie rozpoczęto od części artystycznej: dzieci recytowały wierszyki, śpiewały piosenki oraz tańczyły. Goście byli poruszeni. W oczach niektóry można było dostrzec łzy wzruszenia. Następnie dzieci podarowały własnoręcznie wykonane upominki. Na koniec wszyscy rozkoszowali się pysznymi ciastami domowego wypieku. Dziękujemy rodzicom dzieci za pomoc w przygotowaniu tej wspaniałej uroczystości.
9
Dzień Babci i Dziadka w kl. IIB
24 stycznia do uczniów klasy IIb przyszli zaproszeni goście - babcie i dziadkowie. Z tej okazji rodzice przygotowali słodki poczęstunek, a uczniowie zaprezentowali przedstawienie pt. ,,Zdrowie przede wszystkim". Spotkanie było bardzo udane, dziadkowie mieli okazję poznać warunki, w jakich uczą się ich wnuki, a dzieci mogły pochwalić się przed kolegami swoimi dziadkami.
zdjęcia: Anna Połom Pierzchalska
tekst: Dorota Orzoł
5
Międzynarodowe spotkanie projketowe w Czechach (05-09.02.2018)
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Międzynarodowe spotkanie projketowe w Czechach (05-09.02.2018).
17
Akademia Bezpiecznego Puchatka
Na bezpieczeństwo dzieci czyha wiele zagrożeń: podczas drogi do szkoły, w szkole, w domu, czy w czasie zabawy. Rodzice, Nauczyciele, a także instytucje takie jak Policja, nie szczędzą starań, by chronić dzieci i zapewnić im bezpieczeństwo w każdej sytuacji. Ważnym elementem tych działań jest edukacja dzieci – uświadomienie rozmaitych niebezpieczeństw oraz nauczenie, jak ich unikać i jak postępować w razie ich zaistnienia. Z tego też powodu dzieci z klas I-szych przystąpiły do udziału w programie edukacyjnym „Akademia Bezpiecznego Puchatka” ,który wpisuje się w szczytną inicjatywę poprawienia bezpieczeństwa najmłodszych uczniów klas podstawowych. Został on dodatkowo rozbudowany o materiały związane z przydatną dla dzieci tematyką pierwszej pomocy. Koordynatorem czuwającym nad programem była naszej szkole pani Violetta Dąbrowicz.
Realizacja programu obejmowała następujące zagadnienia:
1.JESTEŚMY BEZPIECZNI W SZKOLE I WIEMY, JAK ZACHOWAĆ SIĘ W DRODZE DO SZKOŁY. Celem zajęć było poznanie podstawowych zasad bezpieczeństwa na drodze, doskonalenie umiejętności przewidywania niebezpiecznych sytuacji w drodze do szkoły oraz rozwijanie koordynacji słuchowo-ruchowej.
2.DBAMY O BEZPIECZEŃSTWO: W DOMU, W SZKOLE, NA PODWÓRKU. Celem zajęć było kształtowanie umiejętności przewidywania zagrożeń i konsekwencji własnych działań, a także omówienie i utrwalenie zasad postępowania w sytuacjach zagrożenia
3.UCZYMY SIĘ POMAGAĆ – ABC PIERWSZEJ POMOCY. Celem zajęć było wykształcenie u dzieci odruchów i nawyków związanych z właściwą oceną sytuacji zagrożenia. Kształtowanie umiejętności szybkiego reagowania, udzielania pierwszej pomocy. Zapoznanie ich z podstawowymi czynnościami ratowniczymi z uwzględnieniem konieczności wezwania służb ratunkowych.
Podczas omawiania zagadnień związanych z pierwszą pomocą gościliśmy Panią Annę Kliczkowską mamę Kacpra, która na co dzień jest ratownikiem medycznym. Pod okiem Pani Ani wszyscy uczniowie klasy Ib mieli okazję poćwiczyć podstawowe czynności ratownicze. Dziękujemy za pomoc w zrozumieniu i nauczeniu się tych jakże potrzebnych umiejętności.
Po zakończeniu zajęć uczniowie przystąpili do Ogólnopolskiego Testu Bezpieczeństwa będącego podsumowaniem zajęć Akademii Bezpiecznego Puchatka, w którym wypadliśmy bardzo dobrze.Udział w teście był obowiązkowym elementem programu. Po przeprowadzeniu testu, szkoła nabyła prawo do posługiwania się prestiżowym certyfikatem „Akademii Bezpiecznego Puchatka”.
Tekst i zdjęcia: V. Dąbrowicz
18
Dzień Babci i Dziadka
Dnia 02.02.2018r. uczniowie klasy Ib zaprosili swoje babcie i dziadków na uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka, aby w szczególny sposób podziękować im za ich miłość, dobroć i cierpliwość. Pierwszaki z wielkim zaangażowaniem tańczyły, recytowały wierszyki i śpiewały piosenki. Dziadkowie nagrodzili występ wnuków gromkimi brawami, a jako wyraz wdzięczności otrzymali drobne upominki własnoręcznie wykonane przez swoje wnuki-laurki. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku, który jak zwykle przygotowały nasze wspaniałe mamy Przy smacznym cieście i kawie dziadkowie mieli okazję porozmawiać i podzielić się wrażeniami z występów wnuków. Miła i życzliwa atmosfera sprzyjała umacnianiu więzi rodzinnych. Dziękujemy wszystkim za przybycie, i życzymy zdrowia i pogody ducha, spełnienia wszystkich pragnień i marzeń oraz długich lat życia w otoczeniu kochających wnuków.
Tekst i zdjęcia: V. Dąbrowicz
1
Uczta u Czerownego Kapturka
26 stycznia 2018 odbył się bal karnawałowy „Uczta u Czerwonego Kapturka”. W pierwszej części uczniowie kl. I – III szkoły podstawowej wysłuchali bajki przedstawionej przez uczennice drugiej klasy gimnazjum. W drugiej części uczestnicy spotkania mieli okazję rozwiązać krzyżówkę oraz brać czynny udział w różnego rodzaju zabawach zorganizowanych przez bibliotekarzy m. in. „Droga do babci” – opowieść ruchowa, „Co jest w koszyczku?” Uczniowie wycinali również papierowe serwetki, a po wykonaniu zadania na każdego czekał smakowity poczęstunek. W kolejnej części uczestnicy balu przeszli do Sali, w której była wyświetlona bajka pt. „Czerwony Kapturek”, a na zakończenie dzieci brały udział w zabawie tanecznej. W ramach podziękowania za uczestnictwo w spotkaniu wręczono wszystkim maski karnawałowe.
49
III Konferencja Wojewódzka
31 stycznia 2018 r. w Zespole Szkół w Łabiszynie odbyła się trzecia Wojewódzka Konferencja z cyklu „UCZEŃ ZE SPECJALNYMI POTRZEBAMI EDUKACYJNYMI” pt. „Komunikacja w świecie dziecka z niepełnosprawnością”. W spotkaniu wzięli udział m.in.: Dyrektor Wydziału Edukacji Ponadpodstawowej i Specjalnej Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy p. Jolanta Metkowska, Dyrektor KPCEN w Bydgoszczy p. Mariola Cyganek , Wicestarosta Powiatu Żnińskiego p. Andrzej Hłond, Kierownik Zespołu Oświaty w Łabiszynie p.Aleksandra Klinger. Wśród uczestników znaleźli się również wizytatorzy Kuratorium Oświaty, dyrektorzy szkół, przedszkoli i Poradni PPP. Organizatorami konferencji był Zespół Szkół w Łabiszynie i Kujawsko Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy. Było to trzecie tego typu przedsięwzięcie. Poprzednie konferencje, które dotyczyły pracy z uczniem niepełnosprawnym intelektualnie oraz pracy z dzieckiem z autyzmem i zespołem Aspergera zostały przyjęte z dużym zainteresowaniem. Był to czas interdyscyplinarnej dyskusji nauczycieli i osób pracujących z dziećmi z niepełnosprawnością. Adresatami konferencji byli dyrektorzy i nauczyciele pracujący z dziećmi nieełnosprawnymi . W sumie w konferencji wzięło udział 130 nauczycieli z kujawsko – pomorskich szkół i przedszkoli. Konferencję poprowadzili Dyrektor Zespołu Szkół w Łabiszynie Krystyna Poremska i Konsultant ds. nauczania specjalnego KPCEN w Bydgoszczy Jerzy Durzyński. Na spotkaniu przedstawione zostały alternatywne i wspomagające metody komunikacji w pracy z dzieckiem niepełnosprawnym. W programie konferencji:
1. Występ uczennic Zespołu Szkół w Łabiszynie w języku migowym.
2. Ewa Żmich – Centrum Terapii EGEO Bydgoszcz w prezentacjach „Kroki milowe w rozwoju komunikacji dziecka” i „Komunikacja funkcjonalna a dziecko niemówiące"
3. Anna Wojciechowska oligofrenopedagog Zespołu Szkół w Łabiszynie - „Nieokiełznana moc komunikacji – ujęcie praktyczne”
4. Iwona Hałas, Sylwia Kubisiak pedagodzy specjalni Zespołu Szkół w Łabiszynie - „Komunikacja poprzez dotyk – stymulacja bazalna i metoda Knillów w pracy z dzieckiem niepełnosprawnym”
5. Małgorzata Hajost- Banaś - ZS Łabiszyn - „Dotykiem czytane - metoda Braille`a” Na koniec uczestnicy konferencji mogli wziąć udział w pokazowych zajęciach w Sali Doświadczania Świata, która powstała w Zespole Szkół w 2013r. Jest specjalnie urządzonym pomieszczeniem z przemyślaną ofertą bodźców słuchowych, wzrokowych, dotykowych, zapachowych, kinestetycznych. To fragment przestrzeni, który daje uczestnikowi możliwość takiego przeżywania świata i kontaktu z otoczeniem, które gdzie indziej są dla tej osoby niedostępne.
Konferencja UCZEŃ ZE SPECJALNYMI POTRZEBAMI EDUKACYJNYMI- "Komunikacja w świecie dziecka z niepełnosprawnością"
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Konferencja UCZEŃ ZE SPECJALNYMI POTRZEBAMI EDUKACYJNYMI- Komunikacja w świecie dziecka z niepełnosprawnością- fotorelacja
22
Dzień Bezpiecznego Internetu 2018- fotorelacja
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dzień Bezpiecznego Internetu 2018- fotorelacja.
26
Walentynki w bibliotece
2 lutego dzieci z grupy Tygryski odwiedziły Bibliotekę Miasta i Gminy im. dr J. Gerpe w Łabiszynie. Podczas spotkania przedszkolaki wysłuchały bajki pt. "Franklin i Walentynki" oraz "Walentynki Clifforda". Rozwiązały walentynkową krzyżówkę i wykonały piękne laurki. Na zakończenie wszyscy otrzymali lizaki i balony w kształcie serca.
Z wizytą w domu dziecka- fotorelacja
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii z wizytą w domu dziecka.
Z wizytą w domu dziecka
Nie od dziś wiadomo, że prezenty, choćby najskromniejsze podarunki, stanowią odzwierciedlenie naszych najskrytszych marzeń. Pamiętając o tym, odwiedziliśmy podopiecznych Domu Dziecka w Jaksicach.Serdeczna gościnność Dyrekcji, opiekunów i dzieci oraz uśmiechy na twarzach najmłodszych były najlepszą nagrodą dla nas.Serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy włączyli się do tego niezwykle cennego przedsięwzięcia.
Jasełka klas 4b i 6b
21 grudnia 2017 r. uczniowie z klas VB oraz VIB przygotowali przedstawienie bożonarodzeniowe. Spektakl był również okazją do złożenia życzeń świątecznych i noworocznych Dyrekcji, gronu pedagogicznemu oraz uczniom Zespołu Szkół w Łabiszynie. Aktorzy doskonale wcielili się w swoje role, przekazując sens tych niezwykłych Świąt.
Wymarzony śnieg!- fotorelacja
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wymarzony śnieg!- fotorelacja.
Archiwum Aktualności