10 stycznia 2020 r. odbyła się „Noc Biologów” czyli wydarzenie organizowane przez Uniwersytet
Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Na zajęciach nie mogło zabraknąć uczniów naszej szkoły.
Pierwsze wydarzenie obejmowało warsztaty pt. „Nasi mali sprzymierzeńcy” w podróż do
mikroświata zabrał nas dr Tomasz Marquardt. Na początku uczniowie dowiedzieli się mnóstwo na
temat roztoczy. Wykład, prezentacja, a także autorskie zdjęcia i nagrania zachowań tych
niezwykłych zwierząt uświadomiły nam, jak niewiele wiemy na temat organizmów. Druga cześć
obejmowała samodzielną obserwację ich wyglądu, poruszania, sposobu odżywiania.
Kolejnym wydarzeniem był wykład pt „Wilk – jego biologia, ekologia oraz wpływ bajek i mitów na
postrzeganie tych zwierząt”. W bajkach i legendach wilk ukazany jest jako drapieżnik, który budzi
grozę. Prowadzący wykład Wojciech Lipa i Izabella Szyc pokazali uczniom wilka z innej strony.
W zabawny sposób przedstawili tego drapieżnika, dementując w ten sposób wile mitów i plotek.
Udział w zajęciach był okazją do poszerzenia wiedzy, odkrycia pasjonujących rzeczy, poczucia się
przez moment naukowcem, ale również do miłego spędzenia ponurego wieczoru w ciepłych
uczelnianych salach.
Tekst G.Kaźmierczak
Zdjęcia: K.Skrzeszewska
„ NOC BIOLOGÓW ”
- 9
Bal karnawałowy przedszkolaków.
Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było dzisiaj w naszym przedszkolu. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem naszego balu.
tekst:A.Robakowska-Jarmuda
zdjęcia: n-le przedszkola
74
Wycieczka przedszkolaków do Komisariatu Policji w Łabiszynie.
Dnia 03.01. odbyła się wycieczka dzieci z grupy "Motylki" do Komisariatu Policji w Łabiszynie. Przedszkolaki miały okazję zwiedzić siedzibę Policji. Głównym jej celem było zapoznanie z pracą policjantów, zwiedzenie budynku komisariatu i przypomnienie ważnych zasad bezpieczeństwa. W trakcie opowiadania o swojej pracy policjanci pozwolili dzieciom obejrzeć przedmioty służące im do pracy.Przedszkolaki najbardziej były zafascynowane radiowozem policyjnym. W podziękowaniu za ciekawe zajęcia dzieci wręczyły pracownikom policji mały upominek.
tekst i i zdjęcia M.Domańska
12
Przedstawienie świąteczne pt. „NIEBO I PIEKŁO KOLĘDUJĄ“.
20 grudnia pięciolatki z grupy „Pszczółki“ wraz ze swoimi wychowawczyniami zaprezentowały kolegom i koleżankom z przedszkola przedstawienie świąteczne pt. „NIEBO I PIEKŁO KOLĘDUJĄ“. Niespodziankę zrobił wszystkim Święty Mikołaj, który odwiedził naszych przedszkolaków.
tekst M.Merecka
zdjęcia n-le przedszkola
11
Spotkanie wigilijne w grupie Kubusie.
19 grudnia w grupie Kubusiów odbyło się spotkanie przy opłatku. Dzieci same przygotowały świąteczny stół: rozłożyły białe obrusy, talerze, przysmaki oraz bożonarodzeniowe stroiki. Nie zabrakło również opłatka, składanych wzajemnie życzeń oraz śpiewanych kolęd.
Na tę ważną uroczystość zaprosiliśmy Olivię Rybicką, która mimo że nauczana indywidualne, odwiedza grupę i uczestniczy w wybranych zajęciach. Były też świąteczne prezenty, jeden od przedszkola, a drugi od rodziców. Tego dnia każdy Kubuś samodzielnie przygotował świąteczny stroik, który będzie zdobił wigilijny stół w jego domu.
To był bardzo ważny dzień.
tekst i zdjęcia Dorota Orzoł
7
RODZINNE SPOTKANIA ŚWIĄTECZNE W PRZEDSZKOLU
Tradycją w naszym przedszkolu w jest organizowanie spotkań z rodzicami przed Świętami Bożego Narodzenia. Dzieci zaprosiły swoich rodziców na grupowe spotkania wigilijne. Zaprezentowały przygotowane tańce, recytowały wierszyki, śpiewały piosenki i kolędy wprowadzając wszystkich w świąteczny nastrój .
tekst A. Robakowska-Jarmuda
zdjęcia n-le przedszkola
59
PRZERWY Z CIEKAWĄ KSIĄŻKĄ
20 grudnia 2019 r. z okazji zbliżających się świąt w ramach cyklu „Przerwy z ciekawą książką” zaprosiliśmy uczniów naszej szkoły do wysłuchania fragmentów książek o tematyce bożonarodzeniowej. Nauczycielami, którzy wzięli udział w akcji byli: p. M. Mellem, p. K. Poleszak, p. K. Katka, p. M. Mrugowski i p. G. Kaźmierczak.
Tekst: K. Szczepankiewicz, M. Smaruj
Zdjecia: K. Szczepankiewicz, M. Smaruj
3
"Jasełka musicalowe"
20 grudnia w naszej szkole uczniowie klasy IIIb wystawiły „Jasełka musicalowe” w rytmie latino. Uczniowie włożyli wiele serca w grane przez siebie role oraz śpiew i układy taneczne. Uroku inscenizacjom dodały kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt. Dzieci z wielkim zaangażowaniem odegrały swoje role, za co zostały nagrodzone licznymi brawami.
Tekst: A. Połom – Pierzchalska
Zdjęcia M. Jakubczyk
10
Świąteczny nastrój w naszej szkole
20.12.2019 roku w naszej szkole odbyły się jasełka, które przygotowali nauczyciele, pani Aleksandra Grdeń i pan Przemysław Golec. Wprowadziły nas one w świąteczny nastrój. Aktorami byli uczniowie z klas: 5a, 5d, 6b, 6d i 7c. Piękną oprawę muzyczną zapewniła pani Ewa Hajost i jej chórek, natomiast o dekoracje zadbała pani Iwona Żyburska ze swoim kółkiem plastycznym.
Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia pragniemy złożyć wszystkim serdeczne życzenia, przede wszystkim życzymy miłości, ciepła rodzinnego i odpoczynku oraz łask od narodzonego Jezusa.
Tekst:Aleksandra Grdeń
Zdjęcia:Roksana Łakomy17
SPOTKANIE WIGILIJNE W KLASIE IIIB
13.12.2019r. dzieci z klasy IIIb wraz z wychowawczynią zaprosiły rodziców na spotkanie wigilijne. Przedświąteczne spotkanie odbyło się w specjalnie przygotowanej na tę uroczystość klasie. Na początku dzieci wystawiły „Jasełka musicalowe” w rytmie latino. Uczniowie włożyli wiele serca w grane przez siebie role oraz śpiew i układy taneczne, za co zostali nagrodzeni rzęsistymi brawami. Bożonarodzeniowy klimat uzupełniły odświętnie nakryte stoły z poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców oraz wręczenie prezentów. Wigilia w naszej klasie upłynęła w miłej i serdecznej atmosferze. Serdecznie dziękujemy rodzicom za przybycie i czynny udział w spotkaniu.
Tekst: V. Dąbrowicz
Zdjęcia : Rodzice
11
Warsztaty dla kandydatów na mediatorów rówieśniczych
W dniach 27 listopada oraz 9 grudnia kolejna grupa uczniów naszej szkoły przeszła szkolenie dla kandydatów na mediatorów rówieśniczych. Zaprosiłyśmy do udziału uczniów klas VI i VII.
Pierwszego dnia młodzież miała okazję zintegrować się w grupie, poznać rodzaje i przyczyny konfliktów, zastanowić się nad samym pojęciem konfliktu. Uczyła się także podstawowych technik ułatwiających komunikację oraz poznała zasady aktywnego słuchania. W dalszej części była okazja do poznania zasad prowadzenia mediacji i procesu mediacyjnego. Dzień zakończyliśmy pisaniem monologu mediatora i przedstawieniem rezultatów.
Drugiego dnia warsztaty były w całości przeznaczone na symulacje mediacji. Młodzieżowi mediatorzy ćwiczyli swoje umiejętności mediacyjne podczas odgrywanych scenek. Z dużym zaangażowaniem wcielali się w odgrywane role stron konfliktu oraz mediatorów. Po każdej scence następowały omówienie symulacji oraz wymiana informacji zwrotnych.
Warsztaty prowadziły mediatorki I. Żyburska oraz B. Słowikowska.
Do grupy mediatorów rówieśniczych dołączyli:
- Natalia Moroz, 6b
- Natalia Płotka, 6b
- Oliwia Dylewska, 6c
- Lena Muszyńska, 6c
- Amelia Jarmołowicz, 6c
- Kaja Kozłowska , 7a
- Kinga Kaczmarek, 7a
- Wiktoria Nowak, 7b
- Nicole Mulewska, 7b
- Jakub Lisiecki, 7b
- Dawid Wierzchowski, 7b
- Marlena Chróśniak, 7c
Mediatorzy na zakończenie podzieli się refleksjami na temat warsztatów w ankiecie ewaluacyjnej.
100% uczestników warsztatów po ich odbyciu oceniło swój poziom wiedzy nt. rodzajów ,przyczyn konfliktów, pojęcia konfliktu, technik ułatwiających komunikację, zasad aktywnego słuchania, zasad prowadzenia mediacji i procesu mediacyjnego oraz monologu mediatora na 4 i 5 w skali 0-5.
11 osób oceniło przydatność scenek/symulacji mediacji jak bardzo przydatne, 1 osoba jako przydatne.
Zdecydowanie tak poleciłoby te warsztaty rówieśnikom 8 osób, a 4 osoby tak.
Na warsztatach uczniowie czuli się: miło, wesoło, że nabywam więcej wiedzy o mediacjach, fajnie, bardzo dobrze i pewnie, dobrze i miło, bardzo dobrze , była przyjazna atmosfera, dobrze, spoko, pewnie, komfortowo, ,
Na warsztatach najbardziej podobało mi się, uważam za najbardziej przydatne: odgrywanie scenek, komunikat „ja”, scenki były najbardziej przydatne, scenki i rozmowa, scenki i uważam je też za najbardziej przydatne, , te scenki, które sprawiają, że coraz lepiej umiem prowadzić mediacje, odgrywanie scenek, scenki, monologi i scenki, scenki, zasady i dialog, , scenki w nabywaniu praktycznych umiejętności, scenki, monologi, na czym polega rola mediatora, zasady , dialog, nauczyć się jak być mediatorem.
W tych warsztatach zmieniłabym/zmieniłbym: nic, nic, wszystko ok, nic, nic, swoje myślenie, ze nie zawsze trzeba iść do pedagoga a można do mediatora, było super, nic, nic, wszystko mi się podobało, nic bym nie zmieniła, nic
Poprosiłyśmy także o kilka słów do prowadzących: warsztaty, które Panie prowadzą są bardzo interesujące i przydatne, Fajnie były prowadzone warsztaty. Bardzo dobrze Panie tłumaczyły, co oznacza dane słowo. Podobało mi się, jestem zadowolona. Było bardzo fajnie i miła atmosfera. Te warsztaty są bardzo fajne, chociaż lepiej byłoby, jakby było więcej scenek. Warsztaty były bardzo fajne, dużo mnie nauczyły i na pewno będę z tym wiązać moją przyszłość. Poznaliśmy bardziej charakter Pań i zauważyłam, że są one bardzo miłe. Bardzo fajne warsztaty. Bardzo fajnie ,że w szkole jest takie coś, jest przydatne, wiele się dowiedziałam. Było dobrze i miło. Bardzo miła atmosfera, podobało mi się zdobywanie wiedzy przy herbatce. Bardzo dziękuję za świetny kurs i cierpliwość, pozdrawiam. Dziękuję, że mogłem mieć zaszczyt uczestniczenia w warsztatach.
Dziękujemy całej grupie za zaangażowanie w warsztaty, w odgrywanie symulacji, za otwartość, entuzjazm i atmosferę.
Beata Słowikowska i Iwona Żyburska
26
Obchody "Światowego Dnia Walki z AIDS"
Polski Czerwony Krzyż istnieje od stycznia 1919r., w tym roku obchodzimy jego stulecie. Natomiast nasze szkolne koło PCK zostało założone w grudniu 2009r. i obecnie świętujemy jego dziesięciolecie. Z tego względu przygotowaliśmy prezentację, która podsumowuje nasze działania. Oprócz tego zaprezentowaliśmy pantomimę z okazji Światowego Dnia Walki z AIDS. Aktorami byli nasi wolontariusze, pomysłodawcą i twórcą tego przedsięwzięcia pielęgniarka szkolna i opiekun SK PCK pani Janina Balcerzak, a scenariusz napisała pani Aleksandra Grdeń.
Tekst: Aleksandra GrdeńZdjęcia: Roksana Łakomy
9
POMAGAMY POTRZEBUJĄCYM
W dniach od 13 listopada do 12 grudnia w naszym Przedszkolu zorganizowana została przez wychowawców grupy Motylki : Monikę Kłodawską oraz Monikę Domańską zbiórka świąteczna dla dzieci z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Szubinie.Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom, rodzicom i nauczycielom, którzy włączyli się do zbiórki datków na rzecz podopiecznych przebywających w tej placówce
tekst i zdjecia M.Domańska
DZIEŃ WOLONTARIUSZA W PRZEDSZKOLU
"Mały człowiek, czy też duży, dobrze, gdy pomocą służy" - pod takim hasłem grupa Tygryski obchodziła Dzień Wolontariusza. Z tej okazji odwiedziły nas wolontariuszki ze szkolnego koła PCK z panią pielęgniarką J. Balcerzak. Wolontariuszki opowiedziały dzieciom jak zostać wolontariuszem oraz czym się zajmują. Dowiedzieliśmy się jak możemy być wolontariuszami każdego dnia. Wspólne zabawy ze starszymi koleżankami przyniosły nam wiele radości.
tekst i zdjęcia M. Zajdlewicz
9
Tydzień kolorów 2019r. przy ul. Nadnoteckiej
Tydzień Kolorów w naszej szkole w tym roku odbył się pod hasłem „Projekt – Samodzielność”. W poniedziałek obowiązywały kolory zielony i żółty. Na inauguracji, pod okiem p. M.Jakubczyk, swoje talenty pokazały nam uczennice Natalia Jakubczyk i Amelia Osuch, które samodzielnie rozwijają swoje umiejętności językowe ucząc się piosenek w języku angielskim, i zaśpiewały piosenki „Shallow” oraz „There’s nothing holding me back” oraz Marlena Chróśniak, która, pod okiem p.R.Łakomy, zaśpiewała piosenki Billy Eilsh. Natalia i Amelia również zaprezentowały swój talent taneczny. Uczniowie przygotowali również wystawę swoich projektów realizowanych u p. M.Januszkiewicz na języku polskim w formie lapbooków. Na korytarzu pojawiły się też wystawy „Arcimboldo – portret roślinny” oraz „Grzyby” realizowane w ramach projektów przez p.I.Żyburską i p.G.Kaźmierczak. W salach lekcyjnych można było również oglądać efekty projektu „Odczarować lektury”, którego opiekunem była p. K.Katka oraz „Niemiecki od kuchni” p. K.Bączkowskiej.
We wtorek obowiązywały kolory czerwony i fioletowy. Tego dnia klasa 5b wraz z wychowawcą M.Jakubczyk oraz p. G.Kaźmierczak i p. B.Słowikowską zaangażowała się w pieczenie ciasteczek, rogalików, babeczek i pierników na szkolnej stołówce. Uczniowie samodzielnie przygotowali produkty i inne potrzebne rzeczy do pieczenia. Swoje wypieki sprzedali na szkolnym kiermaszu, a dochód w wysokości 321,81 zł został przekazany Fundacji Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym „Kawałek Nieba” na rzecz Zuzi Dyduch z Lubostronia, dziewczynki chorej na ostrą aplazję szpiku kostnego. Tego dnia p. W.Dąbrowska i p.E.Hajost zaprosiły uczniów do udziału w konkursie plastycznym „Muzyka w przyrodzie”. Prace powstałe w konkursie można obejrzeć na wystawie na korytarzu szkolnym.
W środę ubrani byliśmy w kolorach białym i pomarańczowym. W tym dniu odbyło się szkolenie „Szkolnych Mediatorów” przygotowane przez p.I. Żyburską i B.Słowikowską, w którym wzięło udział 12 uczniów klas szóstych i siódmych. Przez długie osiem godzin kandydaci na mediatorów doskonalili techniki komunikacyjne i poznawali zasady mediacji. Druga część szkolenia odbędzie się 9 grudnia.
W czwartek obowiązywały kolory niebieski i brązowy. Tego dnia dotarły do nas trzy wieloformatowe gry z Wypożyczalni Gier Edukacyjnych PAH. Dotyczyły one zagadnień związanych z edukacją globalną. Uczestnicy musieli zmierzyć się z zadaniami związanymi z brakiem wody, poznali realia życia w krajach globalnego południa oraz zastanawiali się w jaki sposób mogą zaanagażować się w realizację Milenijnych Celów Rozwoju. Rozegrano łącznie sześć trzygodzinnych rozgrywek. P. Żyburska, p.W.Dąbrowska, p.B.Słowikowska i p.G.Kaźmierczak w klasach szóstych przeprowadziły dwie rozgrywki „Wodnych Wyzwań”, p. M.Jakubczyk i p. R.Łakomy w klasach ósmych przeprowadziły dwie rozgrywki gry „Reporterzy i Reporterki na Globalnym Południu”, a p. K.Bączkowska przeprowadziła dwie rozgrywki gry „Escape Room”. Uczniowie klas szóstych i ósmych rozgrywali też gry planszowe pod okiem p.A.Żarnowskiej i M.Mellem, a dla miłośników sportu p.P.Skrzeszewski przygotował sprawnościowy tor przeszkód.
W piątek ubrani byliśmy w kolorach czarnym i różowym. W tym dniu klasy siódme uczestniczyły w grze terenowej przygotowanej przez p. K.Katkę i p. M.Mrugowskiego. W grze można było zmierzyć się z zadaniem ubicia piany z białek, przyszycia guzika, sprzątania, mycia podłóg i okien oraz tarcia ziemniaków na placki ziemniaczane.
Każdego dnia dzwonki lekcyjne zastąpiliśmy muzyką z radiowęzła. Wprowadziło to bardzo miły nastrój. Szkolne Koło PCK zachęcało nas do wspólnych tańców organizowanych na długich przerwach.
Uczestnicy Tygodnia Kolorów udzielili pisemnie, na tablicy podsumowującej kilkuset odpowiedzi. Pojawia się w nich zachwyt nad muzycznymi przerwami czyli muzyką zamiast dzwonków i tańcami na dużych przerwach . Uczniowie postulują brak testów, kartkówek, zadań domowych, a w zamian chcieliby więcej gier i warsztatów praktycznych i „ odwróconych lekcji.”
„ Bardzo podobały mi się muzyczne przerwy…”napisał Lisek
„ W tygodniu kolorów bardzo podobało mi się, że dzwonek był zastąpiony melodią oraz że podczas przerwy były tańce, a na lekcji zabawa w podchody.” – pisze Julia z 7 klasy
„Fajnie, że szkoła była udekorowana i fajne były mediacje…” – wspomina Wiktoria
„ Warsztaty kulinarne, techniczne i plastyczne” – planuje na przyszły rok Ksawery.
„ Podobały nam się odwrócone lekcje” – pisze Loczek
Anonimowi autorzy piszą „ Chcemy więcej tańców z Panią Kamilą i Panem Michałem „ , „ Chcemy Dnia Memów”, „ Więcej gier sportowych”, „ Seanse filmowe „
Martyna wspomina „ Bardzo podobał mi się nowy dzwonek, który odstresowywał .Chciałabym, aby co jakiś czas odbywała się w naszej szkole gra terenowa”, „ Gra terenowa dla wszystkich!” - piszą inni.
Tekst: M. Jakubczyk, I Żyburska
Zdjęcia: M. Jakubczyk
9648
Funkcjonariuszki Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy z wizytą w przedszkolu
W czwartek 5 grudnia Nasze Przedszkole gościło Panie funkcjonariuszki z Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy. W spotkaniu wzięły udział najstarsze grupy przedszkolaków. W trakcie spotkania Panie opowiedziały dzieciom, czym zajmuje się Służba Celna. Pani celnik pokazała przedszkolakom gatunki zwierząt zagrożonych wyginięciem, objętych przepisami Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem. Zaprezentowane zostały przemycone towary, zatrzymane przez Służbę Celną. Największą atrakcją spotkania okazały się dwa psy służbowe. Ich opiekunowie opowiedzieli o codziennej pracy psów oraz zaprezentowały umiejętności czworonogów. Wizycie funkcjonariuszek w przedszkolu towarzyszyła radość i oklaski, a zachwyt i uśmiech nie znikały z twarzy dzieci.
tekst i zdjęcia M. Zajdlewicz
23
MIKOŁAJKOWE WARSZTATY ROBIENIA PIZZY
.Dzięki uprzejmości państwa Żurkowskich, właścicieli Pasjonata Bistro, nasze Pszczółki miały dziś okazję samodzielnie przygotować pizzę z ulubionymi dodatkami. Musimy przyznać, ze nasze autorskie pizze smakowały jak żadne inne. Dziękujemy za zaproszenie.
tekst i zdjęcia A. Jędrusik
12
Przedszkolny konkurs "Ozdoba świąteczna"
W dniach od 22.11.2019 do 02.12.2019 w naszym przedszkolu odbywał się konkurs “Ozdoba świąteczna". Organizatorami konkursu była Monika Domańska oraz Monika Kłodawska. Konkurs był adresowany do wszystkich dzieci uczęszczających do przedszkola.Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu ozdoby bożonarodzeniowej. Prace wykonywane były dowolną techniką. Konkurs miał na celu zachęcić dzieci i ich rodziców do powrotu do tradycji wykonywania własnoręcznie robionych ozdób świątecznych, a także umożliwienie przedstawienia własnych dokonań twórczych i rozwijania wrażliwości estetycznej oraz na wspólne kreatywne spędzenie czasu z dzieckiem. Na konkurs wpłynęło 46 prac. Wręczenie nagród odbyło się 6 grudnia. Wszystkim dziękujemy za wspaniałą zabawę i serdecznie gratulujemy.
tekst M.Domańska
zdjęcia E.Kolińska
13
RODZINNE WARSZTATY ŚWIĄTECZNE W PRZEDSZKOLU
Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia jest radosnym okresem w życiu każdego człowieka, zarówno dziecka, jak i osoby dorosłej. Nasze rodzinne warsztaty świąteczne w przedszkolu zostały zorganizowane po to, aby czas ten był jeszcze przyjemniejszy.
74
Turniej "Czy znam swoje miasto?"
Dnia 27.11.2019 odbył się w kl. I-III turniej klas „Czy znasz swoje miasto?”. Został on zorganizowany w związku z obchodami 650-lecia nadania praw miejskich naszemu miastu. Wytypowane drużyny rywalizowały ze sobą na poziomach klas. Uczniowie wykazywali się wiedzą z zakresu historii, zabytków, geografii, wiadomości związanych z obecnym życiem w Łabiszynie. Dzieci zaprezentowały wysoki poziom wiedzy i umiejętności. Rywalizacja była wyrównana i zacięta do ostatniego pytania. Wszystkim uczestnikom gratulujemy !
Tekst: M. Sołtys
Zdjęcia: nauczyciele
25
Archiwum Aktualności