• SCM 2016-17

• SZKOLNE CENTRUM MEDIACJI

Z radością informujemy, że Szkolne Centrum Mediacji ma od tego roku swoją siedzibę. Obecnie mieści się w sali nr 45. Tam uczniowie naszej szkoły mogą zgłaszać swoje sprawy do mediacji. Szkolni mediatorzy pomogą uczniom poradzić sobie z konfliktem.

Na drzwiach uczniowie znajdą ulotki informacyjne o SCM. Swoje sprawy do mediacji można też zgłaszać drogą mailową scm.labiszyn@gmail.com.

W bieżącym roku szkolnym 2016-2017 kontynuowaliśmy współpracę z Fundacją Pracownią Dialogu z Torunia zajmującą się zawodowo mediacjami. Nasi nauczyciele:  K. Katka, M. Łukaszewska, D. Strzelecka, J. Dębosz-Olejnik, M. Mellem, K. Bączkowska, I. Żyburska oraz B. Słowikowska) wzięli udział w seminarium pt. „Konflikty w szkole, rozwiązane.”  Ponadto opiekunki SCM doskonaliły swoje umiejętności w 3 dniowym szkoleniu nt ” Rozwiązywanie konfliktów w szkole” oraz w cyklu szkoleń z zakresu „mediacji rodzinnych” w Fundacji Pracownia Dialogu.

Uczniowie klasy IIa realizowali projekt gimnazjalny pt. „Mediacje w szkole. Jak stworzyć Szkolne Centrum Mediacji” pod okiem B. Słowikowskiej. Młodzież przygotowała kwestionariusze wywiadów oraz przeprowadziła wywiady ze szkolnymi mediatorami, a także zredagowała ulotki informacyjne. Ponadto poszerzyła wiedzę nt mediacji, cech i predyspozycji mediatorów. We współpracy ze szkolnymi mediatorami pracowała nad scenką promująca mediacje.

W ramach działalności SCM ponadto:

• ·w Tygodniu Kolorów szkolni mediatorzy wzięli udział w warsztatach nt. mediacji, które przygotowały opiekunki. Mieli także możliwość przećwiczenia mediacji w porównaniu ze sprawiedliwością karną. Poznali style reagowania w sytuacjach konfliktowych.
          • ·szkolni mediatorzy prowadzili mediacje rówieśnicze
          • ·opiekunki prowadziły mediacje oraz zorganizowały Konferencję Sprawiedliwości Naprawczej
          • ·podczas Dnia Projektów szkolni mediatorzy oraz uczniowie realizujący projekt zaprezentowali symulację mediacji obecnym gościom  oraz społeczności szkolnej
          • · symulacja mediacji została zarejestrowana