• SCM 2019/2020

        •  

           

          Warsztaty dla kandydatów na mediatorów rówieśniczych

           

          W dniach 27 listopada oraz 9 grudnia kolejna grupa uczniów naszej szkoły przeszła szkolenie dla kandydatów na mediatorów rówieśniczych. Zaprosiłyśmy do udziału uczniów klas VI i VII.

           Pierwszego dnia młodzież miała okazję zintegrować się w grupie, poznać rodzaje i przyczyny konfliktów, zastanowić się nad samym pojęciem konfliktu. Uczyła się także podstawowych technik ułatwiających komunikację oraz poznała zasady aktywnego słuchania. W dalszej części była okazja do poznania zasad prowadzenia mediacji i procesu mediacyjnego. Dzień zakończyliśmy pisaniem monologu mediatora i przedstawieniem rezultatów.

          Drugiego dnia warsztaty były w całości przeznaczone na symulacje mediacji. Młodzieżowi mediatorzy ćwiczyli swoje umiejętności mediacyjne podczas odgrywanych scenek. Z dużym zaangażowaniem wcielali się w odgrywane role stron konfliktu oraz mediatorów. Po każdej scence następowały omówienie symulacji oraz wymiana informacji zwrotnych.

          Warsztaty prowadziły mediatorki I. Żyburska oraz B. Słowikowska.

          Do grupy mediatorów rówieśniczych dołączyli:

          1. Natalia Moroz, 6b
          2. Natalia Płotka, 6b
          3. Oliwia Dylewska, 6c
          4.  Lena Muszyńska, 6c
          5.  Amelia Jarmołowicz, 6c
          6. Kaja Kozłowska , 7a
          7.  Kinga Kaczmarek, 7a
          8.  Wiktoria Nowak, 7b
          9.  Nicole Mulewska, 7b
          10.  Jakub Lisiecki, 7b
          11.  Dawid Wierzchowski, 7b
          12.   Marlena Chróśniak, 7c

          Mediatorzy na zakończenie podzieli się refleksjami na temat warsztatów w ankiecie ewaluacyjnej.

          100% uczestników warsztatów po ich odbyciu oceniło swój poziom wiedzy nt. rodzajów ,przyczyn konfliktów,  pojęcia konfliktu,  technik ułatwiających komunikację, zasad aktywnego słuchania, zasad prowadzenia mediacji i procesu mediacyjnego oraz monologu mediatora na 4 i 5 w skali 0-5.

          11 osób oceniło przydatność scenek/symulacji mediacji jak bardzo przydatne, 1 osoba jako przydatne.

          Zdecydowanie tak poleciłoby te warsztaty rówieśnikom 8 osób, a 4 osoby tak.

          Na warsztatach uczniowie czuli się: miło, wesoło, że nabywam więcej wiedzy o mediacjach, fajnie, bardzo dobrze i pewnie, dobrze i miło, bardzo dobrze , była przyjazna atmosfera, dobrze, spoko, pewnie, komfortowo, ,

          Na warsztatach najbardziej podobało mi się, uważam za najbardziej przydatne: odgrywanie scenek, komunikat „ja”, scenki były najbardziej przydatne, scenki i rozmowa, scenki i uważam je też za najbardziej przydatne, , te scenki, które sprawiają, że coraz lepiej umiem prowadzić mediacje, odgrywanie scenek, scenki, monologi i scenki, scenki, zasady i dialog, , scenki w nabywaniu praktycznych umiejętności, scenki, monologi, na czym polega rola mediatora, zasady , dialog, nauczyć się jak być mediatorem.

          W tych warsztatach zmieniłabym/zmieniłbym: nic, nic, wszystko ok, nic, nic, swoje myślenie, ze nie zawsze trzeba iść do pedagoga a można do mediatora, było super, nic, nic, wszystko mi się podobało, nic bym nie zmieniła, nic

          Poprosiłyśmy także o kilka słów do prowadzących: warsztaty, które Panie prowadzą są bardzo interesujące i przydatne, Fajnie były prowadzone warsztaty. Bardzo dobrze Panie tłumaczyły, co oznacza dane słowo. Podobało mi się, jestem zadowolona. Było bardzo fajnie i miła atmosfera. Te warsztaty są bardzo fajne, chociaż lepiej byłoby, jakby było więcej scenek. Warsztaty były bardzo fajne, dużo mnie nauczyły i na pewno będę z tym wiązać moją przyszłość. Poznaliśmy bardziej charakter Pań i zauważyłam, że są one bardzo miłe. Bardzo fajne warsztaty. Bardzo fajnie ,że w szkole jest takie coś, jest przydatne, wiele się dowiedziałam. Było dobrze i miło. Bardzo miła atmosfera, podobało mi się zdobywanie wiedzy przy herbatce. Bardzo dziękuję za świetny kurs i cierpliwość, pozdrawiam. Dziękuję, że mogłem mieć zaszczyt uczestniczenia w warsztatach.

                         Dziękujemy całej grupie za zaangażowanie w warsztaty, w odgrywanie symulacji, za otwartość, entuzjazm i atmosferę.                                               

          Beata Słowikowska i Iwona Żyburska