•                    OD BAWIENIA DO MÓWIENIA

Od bawienia do mówienia, czyli jak poprzez zabawę wspierać rozwój mowy dziecka

Zabawa odgrywa kluczową rolę w rozwoju mowy dziecka. Poprzez różnorodne formy zabawy, takie jak gry słowne, piosenki czy czytanie książek, możemy wspierać rozwój umiejętności językowych naszych pociech. Ważne jest, aby w sposób kreatywny i interaktywny angażować dzieci w aktywności, które stymulują rozwój komunikacji werbalnej i pozawerbalnej. Pamiętajmy, że każde dziecko rozwija się indywidualnie, dlatego warto dostosować formy zabawy do jego zainteresowań i potrzeb. Dzięki temu nie tylko wspieramy rozwój mowy, ale także budujemy silne więzi emocjonalne z naszymi dziećmi.

PO CO MÓWIMY?

• odkrywamy siebie nawzajem,
          • dzielimy się emocjami,
          • budujemy więzi i wzajemne zrozumienie,
          • wyrażamy swoje myśli, marzenia, obawy,
          • otwieramy się na drugiego człowieka i tworzymy przestrzeń do wspólnego rozwoju,
          • komunikacja jest mostem łączącym nasze serca i umysły.

PAMIĘTAJ:

ABY BYŁA MOWA MUSI BYĆ ROZMOWA

LICZY SIĘ JAKOŚĆ , A NIE ILOŚĆ

DO ROZMOWY POTRZEBNA JEST DRUGA OSOBA

PRZYKŁADY ZABAW:

• zabawy z wodą,
          • Nie ma- jest,
          • “Zaczarowany woreczek”- co schowane jest w worku ( torbie) dziecko po dotyku rozpoznaje,
          • oglądanie obrazków ( ale które są statyczne), rozmowa “co jest”, “co się zmieniło”,
          • czytanie bajek- gest, mimika - pytamy, opowiadamy (ale nie zalewamy słowem), czekamy na odpowiedź,
          • mówimy prosto,
          • bawimy się w naśladowanie- zabawy tematyczne np. “gotowanie”, “sklep”, “myjnia samochodowa” itp.- bawimy się wspólnie;
          • własnoręcznie tworzymy książeczki- wraz z dzieckiem;
          • wszelkie zabawy motoryczne- jazda na rowerze, hulajnodze, gra w piłkę, berek, itp.

UWAGI

• Powtarzanie z angielskiego- dni tygodnia, liczenie, śpiewanie ( w oparciu o oglądanie bajek)- to nie jest umiejętność , to powtarzanie.
          • Do 2 r.ż- dziecko nie może mieć styczności z telefonem, tv, tabletem- małe dziecko ma trudność ze skupieniem uwagi, a oglądanie obrazków, które się ruszają blokują rozwój lewej półkuli odpowiedzialnej za mówienie
          • Dzieci przebodźcowane obrazkami ruchomymi - nie mogą skupić się na obrazku nieruchomym (książka)