
















24 marca przedszkolaki z grupy „Krasnale” w ramach poznawania zawodów rodziców zostały zaproszone do miejscowej pizzerii „Abruzzo”.
Celem wycieczki było zapoznanie dzieci z wyglądem i wyposażeniem pizzerii. Przedszkolaki dowiedziały się również, na czym polega praca w tym miejscu i co można oprócz pizzy tam zjeść. Dzieci miały możliwość przypomnienia sobie zasad kulturalnego zachowania się w miejscu publicznym, a także przy stole podczas posiłku. Przedszkolaki wzięły udział w rozmowie na temat, w jaki sposób robi się ciasto na pizzę, a także poznały składniki używane do robienia pizzy. Ponadto miały okazję zobaczyć piec, w którym piecze się pizzę. Następnie wzięły udział w profesjonalnym pokazie robienia jej. Dzieci wybierając ulubione dodatki tworzyły własne kompozycje smakowe, po czym przyszedł czas na wspólną konsumpcję. Wycieczka była bardzo udana. Wszyscy wrócili w doskonałych humorach do przedszkola.
tekst i zdjęcia M. Kłodawska
15 kwietnia w grupie Krasnali odbyły się wielkanocne warsztaty dla dzieci i ich rodziców. Warsztaty były doskonałą okazją do spędzenia wspólnego czasu oraz utrwalenia wiedzy na temat tradycji Świąt Wielkanocnych.
Uczestnicy w pierwszej części mieli okazję wykonania pięknej ozdoby świątecznej – kurczaka wielkanocnego.
Następnie w ramach innowacji prowadzonej w grupie „Kuchcikowo – przedszkolaki gotują smacznie i zdrowo” zostały wykonane smaczne i zdrowe kanapki, które bardzo szybko znikały z talerzy.
tekst i zdjęcia M. Kłodawska
14 kwietnia 2025r. grupa Kubusie zaprosiła dzieci z grup zerowych oraz swoich rodziców na przedstawienie wielkanocne. Dzieci pokazały zgromadzonym gościom historię niezwykłego jaja, które nie chciało zostać ani pisanka ani kraszanką . Nie chciało też by je ugotowano i dlatego postanowiło wyruszyć w świat, by poznać łąkę, las i pole. Jak skończyła się historia tego jaja mogli zobaczyć zaproszeni goście.
tekst i zdjęcia D. Orzoł
Na początku kwietnia, w celu utrwalenia zasad zdrowego żywienia wśród przedszkolaków, dzieci z grup „Sówki” i „Krasnale” wzięły udział w konkursie plastycznym pt. „Zdrowie na talerzu”, zorganizowanym przez nauczycielki prowadzące innowację pedagogiczną „Kuchcikowo” .
Głównym celem konkursu było promowanie zdrowego stylu życia oraz zwiększanie wiedzy dzieci na temat profilaktyki zdrowotnej.
W konkursie wzięły udział dzieci z dwóch grup, które wraz z rodzicami stworzyły „talerze” ze zdrową i wartościową żywnością. Prace były ciekawe, atrakcyjne, urozmaicone i wykonane różnymi technikami plastycznymi.
Ze względu na to, że wszystkie prace były piękne i starannie wykonane, każde dziecko otrzymało dyplom oraz drobny upominek.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i zwycięzcom!
tekst i zdjęcia M. Smolińska
”W roku szkolnym 2024/2025 nasze przedszkole wzięło udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym „http://xn--przedszkolabezowsikw-t8b.pl/”.
Głównym założeniem programu w walce z owsikami są: profilaktyka i dbałość o prawidłową higienę.
Program ma na celu również kształtowanie odpowiednich nawyków w zakresie dbania o czystość rąk wśród dzieci. W ramach programu dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w zajęciach edukacyjnych, które w ciekawy i zrozumiały sposób pokazują, jak ważne jest dbanie o czyste ręce w kontekście naszego zdrowia.
Wszystkie grupy przedszkolne bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach profilaktycznych, które doskonale uzupełniają się i wpisują w aktualną podstawę programową wychowania przedszkolnego. Na zakończenie każdy przedszkolak otrzymał miłe upominki w postaci kolorowanek, pieczątek oraz zmywalnych tatuaży.
tekst i zdjęcia M. Kłodawska
W grupie Żabki odbyły sie wiosenne warsztaty logopedyczne, w których razem z dziećmi uczestniczyli także rodzice! Podczas spotkania nie zabrakło wspólnych zabaw artykulacyjnych, ćwiczeń oddechowych oraz aktywności ruchowych. Rodzice mieli okazję zobaczyć, jak na co dzień ćwiczymy prawidłową wymowę oraz jak mogą wspierać swoje pociechy także w domu. Spotkanie zakończyliśmy wspólnym sadzeniem wiosennych kwiatów , za które serdecznie dziękujemy państwu Raszka.
Dziękujemy wszystkim za aktywny udział, pozytywną energię i wspólnie spędzony czas! Mamy nadzieję, że kwiatki będą piękną dekoracją Waszych domów.
tekst i zdjęcia A. Jędrusik, I. Kotowska
SP 4-8 / ul. Nadnotecka/
W środę, 9 kwietnia, wjechały warsztaty z gimnastyki mózgu – w ramach Tygodnia Świadomości Zdrowia Psychicznego. Bo wiecie… mózg też trzeba ruszyć, nie tylko nogi na WF-ie!
Jak ćwiczyć mózg? Opcji jest masa: łamigłówki , zagadki , rebusy, książki (serio, nie tylko do lektury!), no i iluzje optyczne – te to dopiero robią mindblow! Patrzysz i nie wiesz, co widzisz – a twój mózg w tym czasie robi cardio.
Po takim wysiłku mentalnym trzeba było wrzucić na luz – więc full chill przy relaksacyjnej muzie
Tekst i zdjęcia: I. Hałas, S. Kubisiak, M. Dworacka, J. Balcerzak
9.04.2025r w Przedszkolu odbył się konkurs recytatorski pod hasłem "W krainie wierszy Juliana Tuwima i Jana Brzechwy". Wydarzenie zgromadziło małych miłośników poezji , którzy z ogromnym zaangażowaniem i dziecięcą radością prezentowali utwory dwóch wielkich polskich poetów. W konkursie wzięły udział dzieci ze wszystkich grup wiekowych. Występy były nie tylko starannie przygotowane, ale i niezwykle urocze - mali recytatorzy wykazali się nie tylko dobrą pamięcią, ale również talentem aktorskim, dykcją i ekspresją. Jury miało trudne zadanie, po długich naradach przyznano nagrody i wyróżnienia w dwóch kategoriach wiekowych, a każdy uczestnik otrzymał dyplom i upominek. Konkurs okazał się nie tylko świetną okazją do rozwijania zdolności recytatorskich, ale również do promowania literatury dziecięcej i budowania pewności siebie wśród przedszkolaków .
tekst i zdjęcia E. Kolińska
8 kwietnia w grupie Pszczółek odbyły się warsztaty dla dzieci i ich rodziców pt. „Zdrowy brzuszek, wesoły maluszek”, których celem było promowanie zdrowego stylu życia oraz zachęcanie do spożywania owoców i warzyw. Przedszkolaki, wspierane przez swoich opiekunów, tworzyły różnorodne zwierzątka. Do dyspozycji były m.in. jabłka , banany , marchewki, ogórki oraz wiele innych kolorowych składników, które pobudzały wyobraźnię najmłodszych. Efekty ich pracy były imponujące - powstały m.in. myszki z rzodkiewek , jeżyki z gruszek oraz sowy z jabłek .
Uczestnicy opuścili warsztaty z uśmiechami na twarzach . Mamy nadzieję, że zajęcia zainspirują rodziny do włączania większej ilości warzyw i owoców do codziennej diety oraz spędzania wspólnego czasu w kuchni.
tekst i zdjęcia A. Pardua
4 kwietnia obchodziliśmy w naszym przedszkolu prozdrowotne święto - Dzień Marchewki . Jego celem było szerzenie wiedzy na temat tego pomarańczowego warzywa i jego wspaniałych właściwości.
tekst i wideo A. Klonowska
Święta wielkanocne są bardzo radosnym czasem, na który z utęsknieniem oczekują zarówno dzieci, jak i dorośli. Właśnie z tej okazji 7 kwietnia w grupie Sówek zostały zorganizowane warsztaty wielkanocne z rodzicami.
Przedszkolaki wykonały piękne wielkanocne ozdoby. Warsztaty były doskonałą okazją miłego spędzenia wspólnego czasu oraz utrwalenia wiedzy na temat tradycji świąt wielkanocnych. Zajęcia przebiegały w miłej i serdecznej atmosferze, umiliły dzieciom oczekiwanie na święta i wprowadziły je w wielkanocny nastrój. .
tekst i zdjęcia M. Smolińska
W miniony piątek zadebiutowało w naszym przedszkolu nowe wydarzenie. Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci odbył się konkurs wiedzy bajkowej pt. „Wiedzę mam, bo bajki znam”. Przedstawiciele najstarszych grup przedszkolnych musieli wykazać się swoją wiedzą na temat bajek i baśni w 11 konkurencjach. Dzieci nie tylko odpowiadały na przygotowane pytania, ale także kodowały, rozwiązywały sudoku czy, tak jak Kopciuszek, oddzielały od siebie ziarna. Za poprawnie wykonane zadania grupa otrzymywała sztabki złota. Najwięcej sztabek udało się zebrać Tygryskom oraz Sówkom i o zwycięstwie na rzecz Sówek zadecydowała runda dodatkowych pytań. Wszystkie dzieci wykazały się ogromną wiedzą na temat popularnych bajek i baśni.
Po konkursie wiedzy rozstrzygnięto także konkurs fotograficzny „Z książką mi do twarzy” , w którym to konkursie dzieci musiały wypożyczyć książkę z Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. dr. Juliana Gerpe w Łabiszynie, przebrać się za wybranego bohatera i zrobić w tym przebraniu zdjęcie. Poniżej prezentujemy listę zwycięzców, a Bibliotece dziękujemy za owocną współpracę
Mamy nadzieję, że te bajkowe wydarzenia na stałe zapiszą się w przedszkolnym kalendarzu.
I MIEJSCE
Jan Cholewczyński - Sówki
Ignacy Piasecki - Tygryski
Oliwia Górska - Żuczki
Agata Przybysz - Biedronki
II MIEJSCE
Hanna Müller - Motylki
Laura Dąbkowska - Pszczółki
Amelia Politowska - Sówki
III MIEJSCE
Gabriel Iskra - Krasnale
Maksymilian Iskra - Pszczółki
Helena Czajkowska - Motylki
Gabriel Nowak - Pszczółki
WYRÓŻNIENIE
Marcelina Pogorzały - Tygryski
Natalia Stolińska - Sówki
Zuzanna Sobota - Sówki
video Anna Klonowska
tekst Magdalena Merecka
W marcu uczniowie klas 1a i 1b wzięli udział w obchodach Dnia Kolorowej Skarpety, mającego na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat Zespołu Downa oraz rozwijanie postaw akceptacji i tolerancji wobec osób z różnymi niepełnosprawnościami.
Dzieci obejrzały krótki filmik edukacyjny, który w prosty i zrozumiały sposób przybliżył im temat Zespołu Downa oraz wyjaśnił, dlaczego warto być otwartym na innych i akceptować ich różnorodność. Po obejrzeniu filmu odbyła się pogadanka, podczas której uczniowie dzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat tego, co zobaczyły. Nauczyciele podkreślili, jak ważne jest, by każdy człowiek czuł się szanowany i akceptowany, niezależnie od tego, w jakiej sytuacji się znajduje.
Jako symbol różnorodności oraz wyraz solidarności z osobami z Zespołem Downa uczniowie ubrali kolorowe skarpetki, które chętnie prezentowali swoim kolegom. Na zakończenie dzieci wykonały prace plastyczne, które miały na celu utrwalenie wartości takich jak akceptacja, przyjaźń i szacunek.
Tekst: M. Buza, A. Sobota
Zdjęcia: M. Buza, A. Sobota, M. Zajdlewicz
25 marca w naszym przedszkolu odbył się wyjątkowy „Wiosenny koncert”, który zaprezentowała grupa Pszczółek. Dzieci wystąpiły w pięknych strojach, które symbolizowały wiosenny czas. Były skowronki, bociany, przebiśniegi, biedronki i wiele innych, a wszyskim przewodziła Pani Wiosna. Przedszkolaki recytowały wiersze, grały na instrumentach oraz tańczyły , a towarzyszyła temu wiosenna muzyka.
Koncert był doskonałą okazją do zaprezentowania talentów grupy.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego wydarzenia. Szczególne podziękowanie dla rodziców za wsparcie i obecność.
tekst Aleksandra Pardua
video Anna Klonowska
W dniu 20 marca w przedszkolu oraz szkole podstawowej w Piechcinie odbyły się wyjątkowe pokazy pierwszej pomocy, które nasi wolontariusze z Szkolnego Koła PCK pod opieką Janiny Balcerzak przeprowadzili dla przedszkolaków oraz uczniów klas 1–3. Spotkanie odbyło się na zaproszenie prezes Honorowego Dawcy Krwi, Pani Barbary Nowak i miało na celu kształtowanie u najmłodszych podstawowych umiejętności ratowania życia.
Dzieci z dużym zaangażowaniem uczestniczyły w prezentacjach i ćwiczeniach, ucząc się, jak wezwać pomoc oraz jak reagować w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Aby lepiej zapamiętać numery alarmowe oraz zasady udzielania pierwszej pomocy, pokazy przeplatane były piosenkami ruchowymi, które w zabawowy sposób utrwalały tę cenną wiedzę.
Serdecznie dziękujemy naszym wolontariuszom za zaangażowanie oraz wszystkim uczestnikom za aktywny udział! Mamy nadzieję, że zdobyte umiejętności zaprocentują w przyszłości i sprawią, że świat stanie się bezpieczniejszy dla nas wszystkich.
i
J. Balcerzak
Z ogromną radością informujemy, że Jakub Rydlewski, uczeń klasy 7b, odniósł wielki sukces w etapie okręgowym Olimpiady Zdrowia PCK, który odbył się w Bydgoszczy, w Oddziale Okręgowym PCK.
W rywalizacji zmierzył się z wymagającym testem, składającym się z 50 pytań jedno- i wielokrotnego wyboru, na którego rozwiązanie miał tylko 50 minut. Ocenie poddana została również dokumentacja akcji prozdrowotnej, którą wcześniej zrealizował w naszej szkole.
Dzięki swojej wiedzy i zaangażowaniu Jakub zajął I miejsce i awansował do finału ogólnopolskiego Olimpiady Zdrowia PCK! Gratulacje, Jakub!
Olimpiada Zdrowia PCK to wspaniała inicjatywa promująca troskę o zdrowie w szerokim zakresie. Jej celem jest kształtowanie prawidłowych nawyków związanych ze zdrowym odżywianiem , aktywnością fizyczną, higieną oraz ochroną środowiska.
Uczestnicy zdobywają wiedzę i umiejętności, które pomagają im prowadzić zdrowy styl życia i inspirować innych do pozytywnych zmian w swoim otoczeniu.
Sukces Jakuba to efekt jego ciężkiej pracy, ale również ogromnego wsparcia ze strony opiekunki – pani Janiny Balcerzak, która czuwała nad jego przygotowaniami i motywacją do działania.
Serdecznie gratulujemy sukcesu! Dziękujemy za zaangażowanie i wkład w rozwój postaw prozdrowotnych wśród młodych pasjonatów zdrowego życia.
Powodzenia w finale, Jakub! Trzymamy mocno kciuki!
i
J. Balcerzak
Dnia 13 marca 2025 r. w Zespole Szkół w Łabiszynie, na zakończenie akcji prozdrowotnej „Każdy krok ma znaczenie – zdrowa dieta i ruch to podstawa”, odbył się teleturniej wiedzy oparty na popularnym programie telewizyjnym "Va Banque". Organizatorem wydarzenia był Jakub Rydlewski, uczeń klasy VIIb, przy wsparciu opiekuna Janiny Balcerzak.
W konkursie wzięło udział 6 dwuosobowych zespołów z klas 6 i 7 (łącznie 12 uczniów), objętych programem prozdrowotnym. Na początku uczestnicy zostali zapoznani z regulaminem teleturnieju. Do oceny zespołów zaproszono komisję złożoną z nauczyciela biologii oraz szkolnej pielęgniarki. Następnie drużyny wylosowały numery stanowisk.
Teleturniej składał się z trzech rund:
• Runda I: Każda drużyna trzykrotnie wybierała kategorię oraz pytanie o określonej wartości punktowej. Odpowiedzi należało udzielić w formie pytania w ciągu 15 sekund . W przypadku błędnej odpowiedzi, szansę otrzymywały pozostałe drużyny. Do kolejnej rundy przechodziły cztery zespoły z największą liczbą punktów.
• Runda II: Zasady były podobne, jednak poprawna odpowiedź dawała prawo wyboru kolejnego pytania. Runda kończyła się po wyczerpaniu wszystkich pytań. Do finału przeszły dwie najlepsze drużyny.
• Runda III (finałowa): Finaliści samodzielnie obstawiali liczbę punktów – od 100 do maksymalnej liczby, którą wcześniej zdobyli. Po udzieleniu odpowiedzi i podliczeniu wyników wyłoniono zwycięzców:
I miejsce – drużyna z klasy 7b: Jan Kaczmarek i Blanka Błażejczak
II miejsce – drużyna z klasy 6c: Weronika Koronka i Zuzanna Zielińska
III miejsce – drużyna z klasy 7c: Julia Radzikowska i Tatiana Szymanowska
Gratulujemy ZWYCIĘZCOM!
Teleturniej okazał się niezwykle emocjonującym wydarzeniem, a uczniowie wykazali się imponującą wiedzą na temat zdrowego żywienia, alternatywnych diet oraz aktywności fizycznej. Wydarzenie spotkało się z dużym entuzjazmem uczestników, którzy chętnie angażowali się w rozgrywkę. Ze względu na sukces konkursu planujemy jego kontynuację w przyszłości.
Gratulujemy jeszcze raz zwycięzcom!
i
J. Balcerzak, J. Rydlewski
26 marca, na zaproszenie pani dyrektor Zespołu Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości, Agnieszki Naszko, uczniowie klas 8a, 8b i 8c wzięli udział w mobilnych Drzwiach Otwartych tejże szkoły. Ósmoklasiści zapoznali się z ofertą kształcenia na rok szkolny 2025/2026 oraz z zasadami rekrutacji.
Doskonale wyposażone pracownie i nowoczesny sprzęt w salach gastronomicznych, fryzjerskich, cukierniczo-piekarskich, sprzedażowych oraz konstrukcji pojazdów umożliwiają zdobycie zarówno wiedzy teoretycznej, jak i cennych umiejętności praktycznych. Uczniowie brali udział w warsztatach, gdzie poznali specyfikę pracy na różnych stanowiskach, m.in. obuwnika, sprzedawcy i piekarza.
Na zakończenie zostaliśmy poczęstowani pysznymi pizzerinkami, przygotowanymi przez naszych uczniów we współpracy z uczniami ZSRiP.
Dziękujemy serdecznie za zaproszenie, cenne wskazówki oraz możliwość udziału w warsztatach!
i
A. Bubczyk
Uczniowie klasy VI c na lekcji biologii przygotowywali ulotki na temat znaczenia roli zapylaczy w ekosystemie. Pszczoły, motyle, nietoperze oraz muchówki, odgrywają kluczową rolę w przyrodzie. Bez nich wiele roślin nie mogłoby się rozmnażać, co miałoby katastrofalne skutki dla całego środowiska. Zapylacze to nasi cisi bohaterowie, możemy o nich zadbać siejąc miododajne kwiaty.
i
G. Kaźmierczak
Powered by aSc EduPage