• PERCEPCJA SŁUCHOWA- JAK ROZWIJAĆ UWAGĘ SŁUCHOWĄ

ŹRÓDŁO:

Arante.pl - Nowoczesna edukacja i terapia

❓Czy wiedziałeś, że już nawet miesięczne dziecko wykazuje reakcję na dzwonek do drzwi?

❓Półroczne dziecko potrafi dostrzec różnice w natężeniu i głośności dźwięków.

❓Noworodek odwraca główkę w kierunku źródła dźwięku (oczywiście dźwięk musi trwać odpowiednio długo - minimum 6 sekund).

************************

❓Jak to robić?

✅ Czytanie rytmicznych wierszyków oraz śpiewanie kołysanek

✅ Pozwól dziecku słuchać odgłosy codziennego życia, używaj odkurzacza czy suszarki do włosów w pobliżu dziecka, stopniowo możesz zbliżać się do łóżeczka dziecka (dwumiesięczne dziecko)

✅ Mów do dziecka melodyjnymi i długimi frazami, uśmiechając się jednocześnie. Możesz też powtarzać zestawy sylab: DA, DA, DA; GE, GE, GE.

✅ Pozwól dziecku wsłuchiwać się w zdania w trakcie codziennej pielęgnacji np. „mamusia zapina guziki” itp. (dziecko trzymiesięczne)

✅ Korzystaj z grzechotek i maskotek, wydających różne dźwięki (szelest, dźwięk kuleczek obijających się o siebie).

✅ Stukaj palcami czy przedmiotami o blat stołu, wydając przy tym dźwięk „puk, puk” (czteromiesięczne dziecko)

✅ Pokaż dziecku przedmioty codziennego użytku, jak łyżka i kubek i pokaż jakie dźwięki powstają podczas uderzania łyżką o kubek. Zachęć dziecko do powtarzania podobnych dźwięków.

✅ Obserwując otoczenie zza oknem używaj wyrazów dźwiękonaśladowczych i opisuj co widać na zewnątrz. (dziecko pięciomiesięczne)

✅ W przypadku dzieci siedmiomiesięcznych, ćwiczenia powinny zachęcać do samodzielnych działań. Zachęć dziecko do manipulowania różnymi przedmiotami.

✅ Dzieci ośmio- i dziewięciomiesięczne rozumieją już emocjonalnie zabarwione wypowiedzi rodziców. Dziecko zatem słyszy i prawidłowo interpretuje melodię wypowiedzi.

✅ Angażuj dziecko w zabawy z wykorzystaniem rytmu i muzyki. Sprawdzi się tu np. Sensoryczny zestaw perkusyjny.

✅ Roczne dziecko rozumie już polecenia słowne, poparte gestem. Ćwicz zatem z dzieckiem proste polecenia typu: „Daj lalę do wózka”, „Podaj mamie lalkę”.

✅ Drugi rok życia, to czas kiedy dziecko samo potrafi identyfikować i różnicować słowa, melodie czy wyrazy dźwiękonaśladowcze. Możecie wspólnie naśladować dźwięki wydawane przez różne urządzenia lub instrumenty muzyczne.

✅ Gdy dziecko ma dwa lata, może się również zabawić z nim w identyfikowanie słów z przedmiotami. Przygotuj kilka obrazków lub przedmiotów, poproś dziecko o wskazanie właściwych obiektów.

👉Warto wykorzystać te informacje i wspierać rozwój percepcji słuchowej dziecka już od urodzenia.